POCETNA STRANA

Seminarski i Diplomski Rad
 
SEMINARSKI RAD IZ PRAVA
 
OSTALI SEMINARSKI RADOVI
- PRAVO -
Gledaj Filmove Online

TOMA AKVINSKI I PRAVO

I O biti zakona

Đavao navodi čovjeka na zlo. Bog potiče na dobro, on nas podučava po zakonu i pomaže nam po milosti.Zadaća zakona naređivati i zabranjivati, a naređivati je čin razuma. Za njega je zakon pravilo i mjera djelovanja koja potiče čovjeka na djelovanje ili ne-djelovanje. On smatra da zakon pripada razumu.

Zakon se u osobi može naći na dva načina:
1. Kao u počelu koje što odmjerava i upravlja, a to je zadaća razuma.
2. Kao u subjektu koji se upravlja i koga se mjeri, te se zakon u tom smislu nalazi u svim stvarima koje su usmjerene prema nekom cilju po nekom zakonu.

U razumskim činima možemo razlikovati sam čin razuma, odnosno spoznavanje i umovanje i ono što je tim činima proizvedeno. Razum prima od volje sposobnost gibanja. A da bi volja imala smisao zakona njome mora upravljati razum.Zakon pripada počelu ljudskog djelovanja jer je on pravilo i njihova mjera.Svaki je čovjek dio savršene zajednice, stoga i zakon vodi računa o poretku prema zajedničkoj sreći.
Savršena zajednica ili društvo je država. Neophodno je da se zakonom zove sve ono što je usmjereno na zajedničko dobro, znači svaki je zakon usmjeren na zajedničko dobro.
Zakoni se izdaju i u nekim pojedinačnim slučajevima. Ljudsko se djelovanje odvija na području pojedinačnih stvari koje se mogu odnositi na zajedničko dobro, jer je zajedničko dobro istodobno i zajednička svrha. Po usmjerenju prema zajedničkom dobru sve je uređeno praktičnim razumom, a to sve poprima smisao zakona.
Pravo, prvotno i najglavnije značenje zakona jest usmjeravanje prema zajedničkom dobru, što je zadaća cijelog naroda ili onoga koji to čini u njegovo ime. Znači da zakone mora donositi cijeli narod ili javna osoba koja se za narod brine.
Pojedinac ne može nekoga natjerati da živi kreposan život, on ga može samo opominjati. Ali ako pojedinac ne prihvati njegovu opomenu, taj pojedinac može se koristiti prinudnom moći koju mora imati zakon. Prinudnu moć ima narod ili javna osoba kojoj je zadaća propisati kaznu.
Čovjek je dio obitelji, a obitelj dio države. Država je savršena zajednica. Svaki čovjek je usmjeren prema zajedničkom dobru, tako je i obiteljsko dobro usmjerena na dobro jedne države. Tko upravlja jednom obitelji ima pravo izdavati zapovijedi i donositi pravila, no ona nemaju snagu zakona.
Zakon se nameće kao pravilo i mjera. Da bi neki zakon dobio snagu obveznosti, za njega moraju svi znati, a to se jedino može njegovim proglašavanjem. Proglašenje zakona je neophodno da bi zakon dobio snagu obveznosti.
Dakle, zakon je usmjeren na zajedničko dobro, a proglašava ga ona osoba koja ima odgovornost za neku zajednicu.
Proglašenje prirodnog zakona događa se kada ga Bog upisuje u ljudsku dušu.
Oni koji ne prisustvuju proglašenju zakona, dužni su ga poštovati i primjenjivati ukoliko su za njega mogli čuti od drugih ljudi.
Proglašenjem zakoni postaju trajni, na neki način se ovjekovječuju. Izidor tumači da riječ „zakon (lex) dolazi od riječi čitati (legere), budući da je on napisan“.

II O različitosti zakona

Zakon je nalog praktičnog razuma što se nalazi u vladaru koji upravlja nekom savršenom zajednicom , dakle, državom. Ali svijetom upravlja Božja providnost, stoga je očigledno da cijelim svijetom upravlja božanski razum. Božanski naum je vječan pa i taj zakon mora biti vječan.
Stvari koje ne postoje u sebi samima, postoje kod Boga koji ih je unaprijed spoznao i preodredio. Dakle, vječna zamisao božanskog zakona predočuje nam se kao vječni zakon.
Zakon se proglašava riječima i zapisivanjem. Bog je proglasio vječni zakon i na jedan i na drugi način. Riječ Božja je vječna kao što je vječno i pismo knjige života.
Bog je svrha njegova upravljanja, pa njegov zakon nije ništa drugo nego on sam. Dakle Božji zakon je sam Bog. Vječni zakon nije usmjeren prema nekoj drugoj svrsi.
Zakon je pravilo i mjera te se on u čovjeku može nalaziti na dva načina, kao u počelu koje upravlja i mjeri i kao u stvari kojom se upravlja i mjeri. Sve stvari, koje su podložne providnosti Božjoj, upravlja i mjeri vječni zakon. Sve su stvari sudionice u vječnom zakonu jer zbog njegovog utjecaja primaju sklonost prema vlastitim činima i vlastitoj svrsi.
Razumno biće je na najuzvišeniji način podložno Božjoj providnosti. U razumnom stvorenju se nalazi udioništvo na vječnom razumu, a to udioništvo u biću se naziva prirodni zakon. Dakle, prirodni zakon je udioništvo razumnog stvorenja na vječnom zakonu.
Prirodni zakon nije ništa različito od vječnog zakona, on je udioništvo u njemu.
Svako djelovanje razuma i volje u nama se događa po naravi. Potrebno je da se usmjeravanje naših čina prema svrsi događa po prirodnom zakonu.
Čak i živa bića, koja nemaju razuma sudjeluju na neki način u vječnom zakonu. Razumna stvorenja u njemu sudjeluju po umu i razumu pa se stoga takvo sudjelovanje naziva zakonom. Nerazumna bića ne sudjeluju u njemu po razumu te se ne može u tom slučaju govoriti o zakonu.
Zakon je nalog praktičnog razuma. Iz prvih počela, koje spoznajemo po prirodi, stvaramo zaključke o različitim znanjima, o kojima nemamo neku prirođenu spoznaju nego do nje dolazimo marljivošću razuma. Ljudski razum također, iz naloga prirodnog zakona, dolazi do pojedinačnog uređenja stvari što ih je stvorio ljudski razum te se to naziva ljudskim zakonima, ako postoje i drugi uvjeti koji se traže za bit zakona.
Ljudski razum nije u potpunosti sposoban sudjelovati u nalogu božanske promisli, već samo na svoj način i nesavršeno. Neophodno je da ljudski razum utvrđuje neke posebne zakonske odredbe.
Ljudski zakoni ne mogu imati nepogrešivost koju imaju dokazani znanstveni zaključci.

Za uređenje naših života potreban je, pored prirodnog i ljudskog zakona i božanski zakon:
-da bi čovjek zakonom svoje čine usmjeravao prema posljednjoj svrsi;
-u vezi s ljudskim činima, zbog nepouzdanosti ljudskog roda, postoji previše različitih procjena iz čega proizlaze različiti i suprotni zakoni te pomoću božanskog zakona čovjek bez sumnje zna što mora raditi, a što izbjegavati;
-čovjek može donijeti zakon samo o onim stvarima o kojima može donositi i sud, a čovjek ne može donositi sud o unutarnjim činima te ljudski zakon ne može uspješno obuzdati i zapovijedati unutrašnjim činima;
-ljudski zakon nije kadar kazniti i zabraniti sve negativne radnje.

Prirodni zakon sudjeluje na vječnom zakonu prema omjeru sposobnosti ljudske naravi. Svaka osoba osjeća potrebu da ga prema posljednjoj nadnaravnoj svrsi usmjerava nešto na savršeniji način te zato postoji pozitivni božanski zakon po kojem se vječni zakon priopćava na jedan uzvišeniji način.
Razlučivanje je uzrok broja. Dvije se stvari mogu međusobno razlučivati na dva načina:
-kao stvari posve različite vrste;
-kao savršeno i nesavršeno u istoj vrsti;

Božanski zakon se na taj drugi način razlučuje na stari i novi zakon, a u ta dva zakona se savršenstvo i nesavršenstvo pokazuju na osnovi triju obilježja što pripadaju zakonu.
Zadatak je zakona da usmjerava prema zajedničkom dobru kao prema svrsi, a to dobro može biti dvojako: osjetilno i zemaljsko.
Također, zadatak zakona je upravljati ljudske čine po poretku pravednosti te usmjeravati ljude na poštovanje zapovijedi (stari zakon: strah od kazne; novi zakon: ljubav što je ulivena u srca po milosti Kristovoj). Razlika između Zakona i Evanđelja može se izraziti kao strah i ljubav.
Prirodni zakon upravlja čovjekom po nekim općim zapovjedima, koje su zajedničke savršenim i manje savršenim ljudima, pa je stoga jedan za sve. Božanski zakon upravlja čovjekom i u nekim pojedinostima u kojima se različito ponašaju savršeni i nesavršeni, pa su trebala dva zakona.
Pod utjecajem Boga zakonodavca različita stvorenja imaju različite prirodne sklonosti, pa je tako nešto za nekog zakon, a za drugoga protiv zakona.
Na početku je taj zakon bio toliko valjan da se čovjeku nije moglo dogoditi ništa protiv razuma. Kasnije se čovjek udaljio od Boga te je pao pod utjecaj osjećaja, te se udaljio od razuma i postao je sličan životinjama koje vodi nagon osjetilnosti.
Požuda u drugim bićima ima smisao zakona, za ljude nema smisao zakona već odstupanje od zakona razuma. Čovjek je božanskom pravdom bio lišen iskonske pravednosti i snage razuma, te požuda ima smisao zakona kao kazna što proizlazi iz Božjeg zakona koji čovjeku oduzima njegovo dostojanstvo.
Požuda nema smisao zakona ako je promatramo kao sklonost prema zlu, već samo ukoliko ovisi o božjoj pravdi.

III O učincima zakona

Svaki je zakon donesen da ga opslužuje onaj koji mu je podložan te on usmjerava podložnike da budu kreposni. Ako zakonodavac ima za cilj istinsko dobro, odnosno zajedničko dobro kojima će upravljati božanska pravednost, ljudi će zbog tih zakona postati dobri. Ako zakonodavac, ipak, nema za cilj istinsko, zajedničko dobro, već to radi radi vlastita uspjeha i zbog svojih ciljeva ili se pak protivi božanskoj pravednosti, tada zakon neće ljude voditi k dobru, već se ih raditi dobrima za tu vladu.
Prestanak sa zlom znači neko dobro, tako i zabrana znači neku zapovijed. Ako pojam zapovijedi shvatimo u širem značenju, svaki zakon se može nazivati zapovijed.
Učinak zakona nije savjetovanje. Nagrađivati može svaka osoba, ali kažnjavati može samo nadležna osoba koja svojom vlašću nameće kaznu. Kada osoba zbog straha od kazne izbjegava zlo kasnije to radi dobrovoljno, to znači da zakon i kažnjavanjem pridonosi da podložnici postanu dobri.

IV O vječnom zakonu

Bog je svojom mudrošću stvoritelj svih stvari. On je upravitelj svih čina i givanja što se nalaze u pojedinim stvorenjima. Naum božanske mudrosti, koja pokreće stvari prema dužnom cilju, poprima pojam zakona. Vječni zakon je naum božanske mudrosti.
Riječ u božanskim osobama je začetak Očeva uma. Tom se Riječju izriče sve što je prisutno u Očevu znanju, a i sva božja djela, a među stvarima što ih ta Riječ izriče nalazi se vječni zakon. Odnos božanskog uma prema stvarima nije isto kao i odnos ljudskog uma prema istim stvarima. Božanski um je istinit sam po sebi, te je njegov naum upravo istina.
Nitko ne može vječni zakon spoznati kakav je sam u sebi osim blaženika koji gledaju Boga po biti. Svako ga razumno stvorenje poznaje. Svaka spoznaja istine je na neki način sudjelovanje u vječnom zakonu. Božje stvari nam se otkrivaju u svojim učincima. Svako dolazi do spoznaje vječnog zakona prema svojim mogućnostima, nitko ne može o njemu imati cjelokupnu spoznaju.
U ljudskom zakonu sve ono što je pravedno i zakonito je preuzeto iz vječnog zakona. Da bi ljudski zakon imao značenje zakona, mora proizlaziti iz Božjeg, vječnog zakona. Ukoliko je nepravedan, gubi smisao zakona i postaje „nasilje“. Ljudski zakon nije kadar slijediti vječni zakon.

Vječni zakon je počelo božanskog upravljanja. Stvari koje su podložne vječnom zakonu podložne su i božjem upravljanju. Ukoliko se razlozi stvorenja nalaze u božanskoj mudrosti ona su podložna vječnom zakonu.

Jedna stvar može na dva načina biti podložna vječnom zakonu:
-stjecajući spoznaju o vječnom zakonu;
-primajući i izvršavajući njegove poticaje.

Vječnom zakonu, na drugi način, su podložna stvorenja koja nemaju razuma, dok su razumna stvorenja podložna vječnom zakonu na oba načina.

V O prirodnom zakonu

Prirodni zakon proizlazi iz razuma. Navika je sredstvo kojim se čovjek služi u djelovanju, te stoga nije moguće da jedan zakon bude jedno stanje ili navika. S druge strane navika se može promatrati kao ono što čovjek stalno posjeduje.
Sve zapovijedi prirodnog zakona, ako se nadovezuju na prvu zapovijed, predstavljaju jedan prirodni zakon. Sve sklonosti različitih dijelova ljudske naravi, među kojima se nalazi požudni i obrambeni dio, ako su podložni vodstvu razuma, pripadaju prirodnom zakonu i svode se na prvu zapovijed. Dakle, zapovijedi prirodnog zakona su mnogovrsne u sebi samima, ali se stječu u jednom korijenu.
Prirodnom zakonu pripada sve ono prema čemu čovjek osjeća sklonost po svojoj naravi. U svakom čovjeku postoji prirodna sklonost na djelovanje po razumu.
Svako biće osjeća sklonost prema djelovanju koje mu odgovara prema vlastitom određenju, te za djelovanje po razumu, a to je isto kao i djelovati kreposno.
Prirodnom zakonu pripadaju stvari za kojima čovjek po prirodi teži, a težnja djeluje po razumu. Spekulativni razum se bavi ponajprije nužnim stvarima, koje ne mogu biti drugačije, a u njegovim zaključcima se nalazi istina. Praktički se razum bavi nenužnim stvarima kao što su ljudski čini. Sve ostale stvari, što ih treba raditi ili izbjegavati pripadaju prirodnom zakonu ako ih praktički razum spoznaje po prirodi kao ljudska dobra. Sve stvari prema kojima ljudi imaju prirodne sklonosti, razum spoznaje kao dobre, pa ih zato i treba činiti, a zlo izbjegavati. Sve te zapovijedi prirodnog zakona, ukoliko se nedovezuju na prvu zapovijed predstavljaju jedan prirodni zakon.
Prirodni zakon je jednak za sve ljude, bilo zbog svoje pravednosti bilo zbog činjenice što je poznat svim ljudima. Jednak je kod svih ljudi zbog mogućnosti spoznaje i zbog čestitosti svojih pravila. U čovjeku razum gospodari i zapovijeda, sve prirodne sklonosti moraju biti usmjeravane po razumu.

Promjenu prirodnog zakona možemo promatrati na dva načina:
-kad mu netko nešto dodaje;
- kad netko od prirodnog zakona oduzima neki sastavni dio, pa nešto što je prije bilo sastavni dio prirodnog zakona sada to više nije. Prirodni se zakon ne može promijeniti u tolikoj mjeri da njegov sadržaj ne bude uvijek ispravan za veliki dio slučajeva. Može se promijeniti u izuzetnim i pojedinačnim slučajevima, zbog nekih razloga koji sprječavaju izvršavanje zapovijedi.
Pisani je zakon napisan da ispravi prirodni zakon, odnosno da se ispuni ono što je njemu nedostajalo.
Prirodni se zakon ne može nipošto izbrisati iz čovjekova srca. Grijeh razara prirodni zakon u pojedinačnom slučaju. Iako je milost djelotvornija od naravi, narav je ipak bitnija i trajnija za čovjeka.

VI O ljudskom zakonu

Čovjek brine za potrebe prehrane i odijevanja, a to čini radi razuma. Savršenstvo kreposti sastoji se u tome da odvrati čovjeka od nedopuštenih užitaka koji ga privlače. Zato je potrebno da netko drugi privoli ljude na tu stegu kako bi mogli postići krepost. Mladim ljudima je za to dovoljna očinska stega koja se većinom sastoji od davanja savjeta. Ali pošto ima i ljudi koje riječi i savjeti ne potiču na dobro, bilo je nužno da se donesu zakoni i tako ih odvrate od zla kaznama i strahom te da odustanu od zla i drugima život učinili spokojnim. Dakle, bilo je nužno donijeti zakone za ostvarenje mira i kreposti među ljudima.
Uredba ima zakonsku snagu samo ako je pravedna, točnije, ljudski zakoni imaju narav zakona samo ako proizlaze iz prirodnog prava. U suprotnom, ono više nije zakon, već izopačenost zakona.
Opća načela prirodnog zakona se ne mogu primjeniti na sve ljude jednako zbog velikih različitosti, stoga je pozitivni zakon kod različitih nacija različit.
Ljudski je zakon jest sredstvo usmjereno prema svrsi – dobru. Zakon mora biti usmjeren prema sposobnosti djelatnika. Mora biti srazmjeran sa svakim čovjekom, prema njegovim mogućnostima, bilo u pogledu naravi, bilo u pogledu ljudskim običaja.
Bitni su elementi ljudskog zakona mnogostruki. Ljudski zakon mora biti usmjeren prema zajedničkom dobru neke države. Bitno je da ga donese ona osoba koja upravlja državom, te se zakoni dijele prema različitim oblicima vladavine. Na bit ljudskog zakona spada upravljanje ljudskim djelovanjima te se i na osnovu toga zakoni dijele prema predmetu o kojem rade i nazivaju se često prema onima koji su ih donijeli.
Pravo je naroda prirođeno čovjeku kao razumnom biću jer ono proizlazi iz prirodnog zakona. Svi ljudi su stekli suglasnost u tom pravu, ali se ono ipak razlikuje od prirodnog prava jer je zajedničko svim bićima.

VII O moći ljudskog zakona

Sve što postoji kao sredstvo usmjereno prema nekom cilju, svrsi mora biti sumjerno s tom svrhom, a svrha je zakona zajedničko dobro. Ali zajedničko je dobro mnogostruko, pa zakon mora sagledavati različitost ljudi, različite djelatnosti i različita vremena.
Zakonsko se pravo dijeli na tri dijela. Postoje uredbe koje su donesene za opće slučajeve, nazivaju se opći zakoni. Postoje i uredbe koje su opće pod jednim vidom, a podjedinačne pod drugim. One su nešto poput „privatnog zakona“ jer se odnose samo na određene osobe, a ipak moć im se proteže na mnoštvo poslova. Postoje i uredbe koje se nazivaju zakonskima zato što primijenjuju opće zakone na pojedinačne slučajeve, kao što su npr. presude. Zakon je „opća zapovijed“.
Jedna stvar nije jednako moguća kod odrasle osobe ili djeteta, stoga se ne donosi isti zakon za djecu i odrasle jer se djeci dopuštaju mnoge stvari koje zakon kod odraslih kažnjava. Ljudski se zakon donosi za veliku skupinu ljudi od kojih najveći dio sačinjavaju oni koji nisu savršeni u kreposnom životu. Zakon ne zabranjuje sve poroke već samo one od kojih se većina ljudi može suzdržavati, posebice onih koji su pogubni za druge.
Na primjer, drskost se smatra grubim nasrtajem na neku osobu zato ju kažnjava ljudski zakon. Cilj ljudskog zakona jest privoliti ljude postupno kreposnome životu. Ljudski zakon ne može doseći savršenstvo vječnog zakona. Ljudski zakon ne može zabraniti sve ono što zabranjuje prirodni zakon.
Ne postoji neka krepost čije čine zakon ne bi mogao usmjeravati. Ipak, ljudski zakon ne naređuje sve čine svih kreposti, nego samo one koje se mogu usmjeriti prema zajedničkom dobru na izravni ili neizravni način. Ljudski zakon zapovijedima ne zabranjuje sve poroke, kao što ne naređuje ni sve kreposne čine.

Ljudski pozitivni zakoni su ili pravedni ili nepravedni. Ako su pravedni primaju snagu vječnog zakona iz kojega proizlaze. Svaki čovjek pripada nekom društvu te zakoni ga obvezuju u savjesti. Zakoni mogu biti i nepravedni, u suprotnosti s božanskim dobrom poput tiranskih zakona koji navode na nešto što se protivi božanskom zakonu. Takve zakone čovjek nikako ne smije poštovati, jer se treba pokoravati Bogu, a ne ljudima.
Vlast dolazi od Boga, a ona osoba koja se suprotstavi vlasti, odnosno zakonima se protivi odredbi Božjoj te postaje krivac u savjesti.

Zakon je pravilo ljudskih čina te ima moć prinude. Čovjek može biti podložan zakonu na dva načina:
- kao pojedinac kojim upravlja pravilo zakona; u tom smislu su zakonu podložni svi oni koji se pokoravaju vlasti koja je donijela zakon;
- ona osoba koja je prinuđena svom prinudnom uzroku; u tom smislu su zakonu podložni samo oni ljudi koji čine zlo.
Osoba ne mora biti podložna vlasti jer može biti posve izvan njezina odmeta, dakle, ona osoba koja pripada jednom kraljevstvu ne mora biti podložna zakonima koje je donijela vlast nekog drugog kraljevstva ili jer se neka osoba podlaže nekom drugom višem zakonu.
Zakon Duha Svetoga je viši od svih zakona što ih je donio čovjek pa su osobe koje vodi Duh Sveti ne moraju podlagati zakonu ako smatraju da on ne proizlazi iz vječnog zakona.
Vladar je izuzet od zakona u odnosu na prinudnu zakonsku moć.
Često se događa da ono što se smatra dobro zapravo u nekim slučajevima bude škodljivo. Zakonodavac donosi zakon na osnovi onoga što se događa često, redovito te vodi računa o općoj koristi. Ako se pojavi slučaj da zakon nije dobar za opće dobro, ne treba ga opsluživati

VIII O promjeni zakona

Zakon može biti promijenjen od strane razuma ili od strane ljudi kojima zakon upravlja. Ljudski je razum promijenjiv i nesavršen. I njegovi su zakoni promjenjivi.
Kad se pronađe bolji dokaz nužno je promijeniti mišljenje kojeg smo se držali u prošlosti. Pošto zakoni dobivaju veću snagu od običaja pa se ne mogu lako mijenjati. Mogu se mijenjati samo zbog velike koristi ili potrebe.
Nijedan običaj koji proizlazi iz ljudske volje ne može poprimiti snagu protiv božanskog ili prirodnog zakona. Ljudski su zakoni u pojedinim slučajevima nedostatni.
Kad se nekoga oslobađa od općeg zakona, to ne smije biti na štetu općeg zajedničkog dobra, nego ako to promiče zajedničko dobro. Nema iznimke među osobama ako se ne poštuje jednakost kod različitih osoba. Kad životne situacije pojedinih osoba zahtijevaju poseban postupak, pa ako se toj osobi dodijeli neka posebna milost, tada nije riječ o iznimkama među osobama.
Prirodni zakon sadrži najopćenitije zapovijedi u kojima nema mjesta za grešku pa čovjek od njega ne može biti oslobođen. Svaki čovjek pred božanskim zakonom se nalazi kao privatna osoba pred javnim zakonom kojemu je podložna. Od zapovijedi božanskog zakona može se osloboditi samo Bog ili neka osoba koju je on zadužio na neki poseban način.

Literatura

1. Akvinski, Toma, IZBOR IZ DJELA,
2. svezak, Filozofska biblioteka, Zagreb, 1990

PROCITAJ / PREUZMI I DRUGE SEMINARSKE RADOVE IZ OBLASTI:
ASTRONOMIJA | BANKARSTVO I MONETARNA EKONOMIJA | BIOLOGIJA | EKONOMIJA | ELEKTRONIKA | ELEKTRONSKO POSLOVANJE | EKOLOGIJA - EKOLOŠKI MENADŽMENT | FILOZOFIJA | FINANSIJE |  FINANSIJSKA TRŽIŠTA I BERZANSKI    MENADŽMENT | FINANSIJSKI MENADŽMENT | FISKALNA EKONOMIJA | FIZIKA | GEOGRAFIJA | INFORMACIONI SISTEMI | INFORMATIKA | INTERNET - WEB | ISTORIJA | JAVNE FINANSIJE | KOMUNIKOLOGIJA - KOMUNIKACIJE | KRIMINOLOGIJA | KNJIŽEVNOST I JEZIK | LOGISTIKA | LOGOPEDIJA | LJUDSKI RESURSI | MAKROEKONOMIJA | MARKETING | MATEMATIKA | MEDICINA | MEDJUNARODNA EKONOMIJA | MENADŽMENT | MIKROEKONOMIJA | MULTIMEDIJA | ODNOSI SA JAVNOŠCU |  OPERATIVNI I STRATEGIJSKI    MENADŽMENT | OSNOVI MENADŽMENTA | OSNOVI EKONOMIJE | OSIGURANJE | PARAPSIHOLOGIJA | PEDAGOGIJA | POLITICKE NAUKE | POLJOPRIVREDA | POSLOVNA EKONOMIJA | POSLOVNA ETIKA | PRAVO | PRAVO EVROPSKE UNIJE | PREDUZETNIŠTVO | PRIVREDNI SISTEMI | PROIZVODNI I USLUŽNI MENADŽMENT | PROGRAMIRANJE | PSIHOLOGIJA | PSIHIJATRIJA / PSIHOPATOLOGIJA | RACUNOVODSTVO | RELIGIJA | SOCIOLOGIJA |  SPOLJNOTRGOVINSKO I DEVIZNO POSLOVANJE | SPORT - MENADŽMENT U SPORTU | STATISTIKA | TEHNOLOŠKI SISTEMI | TURIZMOLOGIJA | UPRAVLJANJE KVALITETOM | UPRAVLJANJE PROMENAMA | VETERINA | ŽURNALISTIKA - NOVINARSTVO

 

 preuzmi seminarski rad u wordu » » » 

Besplatni Seminarski Radovi


SEMINARSKI RAD