Panteon | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Panteon". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ПАНТЕОН
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ ПРЕДМЕТА: УВОД У ИСТОРИЈУ УМЕТНОСТИ 1
РИМСКА АРХИТЕКТУРА
Римљани су користили искуства свих народа са којима су имали контакт пошто су били више усмерени на војну организацију државе него на стварање оригиналних уметничких дела. На римску уметност највише су утицале хеленистичка која је чувала грчку традицију и етрурска која се развијала на простору данашње Италије, северно од Рима. Али, и поред многобројних утицаја других култура, у римској архитектури су присутне многе оригиналне римске тековине. Већи део римске архитектуре чине грађевине намењене војним и освајачким циљевима. У римској архитектури се као главни грађевински материјал издваја опека, а од ИИ века пре н.е. се употребљава бетон који је заправо мешавина шљунка, малтера, туцане опеке и камена. Тако су изграђени многи објекти, а елементи лука и купола који се уз помоћ оваквог бетона могу створити су постали карактеристика римске архитектуре. Базиликарни облик грађевина је такође једна од карактеристика. Значај римске архитектуре је у зидовима који су конструктивни елементи док се стубови налазе упуштени у зидове у виду пиластера. Под снажним грчким утицајем употребљавали су се и стилски ступови (дорски, јонски и коринтски стил). Да су Римљани били одушевљени сјајем и раскоши видело се у начину уређивања унутрашњег простора њихових грађевина.
Римљани су све своје градове правили по истом или сличном, прецизном урбанистичком плану , за који неки верују да је заправо грчки проналазак, али су Римљани били ти који су га тако вешто примењивали у пракси. Сви римски градови имали су изглед шаховске табле; сваки је био подељен на четири целине двема улицама – кардо која се пружала правцем север-југ и декуманус која је ишла правцем исток-запад. У средишту сваког града налазио се форум, а поред њега градови су имали храмове, палате, славолуке, базилике, терме, амфитеатре и маузолеје.
Форум, поплочан градски трг, служио је у античким римским градовима за јавна окупљања у различитим приликама. То је била римска адаптација грчке агоре. На том месту одржавала су се јавна окупљања, заседања суда и гладијаторске игре, а трг је био окружен радњама и пијацама и на њему су се налазили неки од најистакнутијих римских храмова, базилика и споменика.
Базилике су грађевине које су настале због потребе за великим наткривеним простором. Најједноставније, то су покривене хале правоугаоне основе чији кров држе два реда ступова где су се скупљали сви који су имали посла на форуму у време врућина и киша.
Терме су била велика заједничка купатила, углавном са сличним основним распоредом просторија. Састојале су се од купаоница са топлом водом, купаоница са хладном водом, просторија за масажу, просторија са топлим ваздухом , вестибила, простора за разговор, собе за вежбу, па чак и читаонице. Највеће римске терме су Каракалине терме које су грађене у периоду од 212. до 223. године.
Славолуци су посебан архитектонски облик који су створили Римљани. То су споменици подигнути у част победа императора и обично су означавали крај улице и почетак форума. Најчешће су се састојали од једног или три засвођена пролаза, украшена ступовима или полу-ступовима који стоје на високој бази и садрже мноштво карактеристичних рељефа. Најпознатији римски славолуци су: Титов славолук, Константинов славолук и Славолук Септимија Севера.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET