Pablo Pikaso | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pablo Pikaso". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
UVOD 1
Plava faza 3
Ružičasta faza 3
Gospođice iz Avinjona 4
Analitički kubizam 4
Sintetički kubizam 5
Ciklus i varijacija 5
ZAKLJUČAK 6
LITERATURA 7
UVOD
Ako bismo hteli imenovati ličnost i delo koji su ne samo na području likovnih umetnosti u punom smislu reči simbol našeg vremena, verovatno ne bismo mogli navesti nikoga drugog do Pabla Pikasa.
Njegova delatnost,otvorena svim novim problemima i koja seže daleko preko granica slikarstva, zaista je jedno od najčvršćih uporišta našeg vremena, a njegova osoba, zbog svoje odlučnosti i hrabrosti, uvrštava se među one koje su u duhovnom životu utrli nove puteve i utisnuli mu neizbrisiv pečat svoje ličnosti.
Pablo Ruiz Pikaso rođen je 5. septembra 1881. u Malagi u južnoj Španiji od oca Don Hosea Ruiz Blaska i majke Marije Pikaso Lopez. Njegov je otac bio nastavnik crtanja i slikanja u tamošnjoj obrtnoj školi, čovek nadaren i prefinjen, ali pomalo ograničenog slikarskog horizonta: dobar slikar mrtvih priroda.
U njegovom delu nema one sistematičnosti koja bi omogućila da se ono sagleda kao lanac čije se karike nadovezuju jedna na drugu. Tu je, međutim, takvo bogatstvo stvaralačke fantazije, novina, duhovitih zamisli da nas začuđuje kako se sve to moglo stvoriti u kratkom vremenu ljudskog života i rukom samo jednog umetnika. Ideja o lančanom nizu dela od kojih je svako tesno vezano za prethodno i naredno, a sva zajedno stvaraju homogenu celinu, tuđe je Pikasovom duhu i on je odbija. On se želi podčiniti onom što je već stvorio do kraja, i ne pristaje da bude osuđen na to da radi po jednom načinu poznatom kao Pikasov.
Plava faza
Godina 1901. značila je za umetnika, koji je navršavao dvadesetu godinu, preokret. Već u proleće pokrenuo je sa prijateljem F. Solerom časopis “Arte Joven” koji je u prestonicu unosio kritični i satirični duh liberalne Barselone. Ova je revija pisana u oštrom tonu, usmerena društvenoj kritici i neprekriveno neprijateljska prema burđoaziji, a takve su bile i Pikasove ilustracije objavljene u prvom broju.
Neka prelazna dela, kao na primer Devojka sa golubom, svojom uzdržanom fakturom, svojom usredsređenošću na internu tematiku, već nagoveštavaju novu fazu. Pikaso je verovatno bio sasvim svestan tog zaokreta u svom stilu, tog napuštanja jedne prihvaćene i cenjene manire, i sigurno je shvatao da se njegovo slikarstvo odjednom vise ne temelji na njegovom čudesnom talentu, na tako rano dokazanoj virtuoznosti, nego na novom, ličnom poimanju života i sveta. Od tada, od kraja 1901. godine, tj. od početka plave faze, svoje slike neće više potpisivati: Pablo Ruiz y Pikaso, nego samo majčinim prezimenom Pikaso.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET