Square Nine Hotel Beograd | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Square Nine Hotel Beograd". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
U poslednjih pet decenija, turizam kao delatnost dobija masovni karakter i često se definiše kao masovna pojava savremenog sveta, jedinstvena po vidovima ispoljavanja u prostoru i vremenu.
Hotelijerstvo je jedan od vidova turizma koji privređuje samom turizmu. Pored toga, osnovu turizma predstavljaju kretanja turista, dok sama kretanja podrazumevaju zadovoljenje egzistencijalnih potreba tokom putovanja, a one se ostvaruju upravo delatnošću hotelijerstva.
Hoteli su najreprezentativniji objekti, kako određenog grada ili regije , tako i cele države, i kao takvi predstavljaju ogledalo kulture i mentaliteta naroda.
Tržišna realnost dobre hotele čini još boljim, ali neodgovarajuće eliminiše iz konkurencije. S obzirom na to da je turizam multifaktorna pojava i u ekonomskom i u kulturnom pogledu, hotelijerstvo je upravo grana turizma u kojoj raznolikosti najviše dolaze do izražaja.
Predmet ovog seminarskog rada jeste analiza strukture i opšteg poslovanja hotelskog preduzeća „Square Nine“ iz Beograda, ukazivanje na njegovu uspešnost i dostignuća na domaćem i inostranom tržištu na polju hotelijerstva, i na njegov pozitivan uticaj na razvoj turističke delatnosti našeg glavnog grada.
Rad se sastoji iz pet delova. U prvom delu prikazana je struktura samog hotelskog objekta, njegov izgled i sadržaj. Drugi deo posvećen je sadržaju i vrstama hotelske us luge, i turističkoj propagandi vezanoj za poslovanje hotela, a treći deo personalnom kadru i sektorima poslovanja . U četvrtom delu akcenat je na poslovnoj politici hotelskog preduzeća u odnosu sa klijentima, i sadrži neke od opštih uslova poslovanja. U petom delu pažnja je posvećena nagradama i dostignućima hotela u svojoj oblasti poslovanja.
Cilj seminarskog rada je utvrđivanje i predstavljanje čitavog poslovanja „Square Nine“ hotela kroz njegovu strukturu proizvoda i prisutnu marketinšku strategiju.
Pri izradi seminarskog rada korišćene su metode deskripcije, komparacije, analize i sinteze, metod usmenog istraživanja – intervju, kao i podaci sa internet prezentacija hotela , sve sa n amerom da se što bolje predstave poslovanje, usluge i marketing „Square Nine“ hotela.
LOKACIJA, STRUKTURA I SADRŽAJI SMEŠTAJNOG OBJEKTA „SQUARE NINE“
1. 1. Lokacija i izgradnja hotela
Luksuzno zdanje nalazi se na 50 metara od pešačke i šoping zone, Knez Mihajlove ulice , i udaljen je samo nekoliko minuta hoda od glavnih gradskih znamenitosti – Kalemegdanske tvrđave, Trga Republike, Narodnog pozorišta, Narodnog i Etnografskog muzeja, Državne skupštine, Skupštine grada. U neposrednoj blizini hotela nalazi se veliki broj restorana, butika, barova i klubova. Nedaleko su i rečne luke, a od hotela do aerodroma „Nikola Tesla“ može se stići za 20 minuta vožnje.
Izgradnja hotela započeta je 2005. godine, po ugledu na brazilski hotel „Fasano “ u Sao Paolu. Delo je brazilskog arhitekte Isaja Vinfelda, koji se potrudio da se svi koji svrate u “Square Nine ” osećaju kao da su bilo gde u svetu, ali da ujedno osete i duh Beograda. U vlasništvu je srpske privatne firme "K – hotels", a u njegovu izgradnju i opremanje uloženo je oko 50 miliona dolara.
Slika 1. Hotel „Fasano “ Slika 2. Hotel „Sqare Nine“
Izvor: www.futurehospitalityleaders.com Izvor: www.hotels.com
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET