Slaninijada u Kačarevu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Slaninijada u Kačarevu". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Универзитет у Београду
Географски факултет
Етно манифестација
„Сланинијада“ у Качареву
- Семинарски рад -
Београд, 2010.
Садржај
Увод 2
Време и место одржавања манифестације 3
Ток манифестације 4
Прва и Друга Сланинијада 5
Карактер садржаја манифестације 5
Одговори Туристичког друштва Качарево на достављени упитник............................7
Резултати анкете над локалним становништвом............................................................9
Закључак...........................................................................................................................15
Литература.........................................................................................................................16
Увод
Етно манифестација „Сланинијада“ се одржава у војвођанском селу Качареву у близини Панчева. Ова етно-привреднo-фолклорна манифестација се одржава сваке године од 1988. године. Она репрезентује традиционалне гастрономске обичаје и кухињу становништва јужног Баната. „Сланинијада“ је најстарија туристичка манифестација у Војводини која је заснована на производима од свињског меса.
Качарево се налази у северном делу општине Панчево, и највеће је село те општине. Удаљено је 11 км од Панчева и 21 км северозападно од Београда. Према попису становништва из 2002. године имало је 7.624 становника.
Први писани подаци о Францфелду (данашњем Качареву) датирају из друге половине 18. века, када је, у намери да ојача своје јужне границе, Аустроугарска монархија интензивно насељавала ове просторе. Село је формирано у периоду између 1790-1792. године, добивши назив по имену цара Франца Јозефа. У то време је било насељено дунавским Швабама из подножја Шварцвалда. Тек 1918. године село добија прво српско име у својој историји – Краљевићево. Данашњи назив селу дали су колонисти који су у Банат стигли претежно из Босне, Крајине, Лике, Далмације и Македоније после Другог светског рата, по народном хероју Светозару Качару.
Време и место одржавања манифестације
„Сланинијада“ се одржава половином фебруара и траје четири дана. Програм манифестације почиње промоцијом програма са продајом сланине у центру Панчева и Београда и дефилеом учесника недељу дана пре званичног почетка, и гостовањем организатора у емисији “Жикина шареница” на Радио Телевизији Србије и конференцијом за новинаре у панчевачком хотелу “Парк” (www.slaninijada.org.yu).
Организатор, Туристичко друштво Качарева, првог дана организује изложбу и дегустацију старих и заборављених јела. Током манифестације, одржава се и смотра стваралаштва националних заједница Војводине и демонстрација куварских вештина, уз наступ фолклорних група. На двадесетој Сланинијади по први пут су вредновани, ван конкуренције, и узорци сланине из иностранства: Француске, Бразила, Словачке, Бугарске и још неколико земаља. Такође, кувано је више од пет тона “сланинарског пасуља”, односно око 14 хиљада порција.
Сланинијада се одржава на централном сеоском тргу и унутар Дома културе и спортске хале у Качареву.
Иако „Сланинијада“ припада полудневној и дневној контрактивној зони до три сата удаљености друмским саобраћајним превозним средствима – град Београд, АП Војводина, румунски део Баната, посетиоци су махом из насеља панчевачке општине, јужног дела Баната и уже градске зоне Београда, а излагачи из Качарева и околих места. Тиме манифестација има регионални ранг одржавања.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET