Perspektive razvoja turizma u Republici Srpskoj | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Perspektive razvoja turizma u Republici Srpskoj ". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УВОД
Туризам је масовна ,економско-друштвена појава која служи за одмор,рекреацију,културно обогаћивање човјека,упознавање нових народа и обичаја,успостављање нових вриједности али такође има и велики значај за развој једне земље и стварање њеног угледа у свијету.Он није нова појава,није дјелатност за себе и свакако доноси велике предности са већим развојем.Многе развијене земље су давно уочиле велике предности које доноси ова привредна грана па су кроз велике новчане инвестиције поспјешиле њен развој.У туризму су на цијени све више природне вриједности,нетакнуте површине којих је све мање.Он валоризује и продаје лијепо вријеме,споменике културе,море,снијег,историјске вриједности и то тако да по такве ”производе„ долазе сами туристи да би их видјели или уживали у њима.Једна од битних карактеристика туризма јесте та да повезује укупну привреду и свакој од тих грана повећава приходе.У туризму долази до ”кластерификације“мрежног повезивања дјелатности које учествују у туризму као што су :саобраћај,хотелијерство,трговина и др.После Другог свјетског рата туризам постаје један од најзначајнијих и најразвијенијих индустрија на свјету.Битно је истаћи и његову улогу као послодавца јер запошљава велики број људи на глобалном нивоу.
НИВО РАЗВИЈЕНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
У РС постоје велики потенцијали за много бољи развој туризма али су му потребне велике инвестиције како би се кроз неко вријеме постигли много бољи резултати.Резултати многих истраживања показују да се РС налази на 105 мјесту од 130 земаља које су рангиране по степену развоја туризма.Ово нам говори о томе колико је заправо наша држава далеко од осталих у нашем окружењу,које имају много развијенији туризам.У РС број туристичких ноћења износи 0.39 по становнику док у Европи овај показатељ износи 6.0.Исто тако је и са стопом запослености,док код нас она износи 6% у Европи износи 13%.Према многим подацима искоришћеност смјештајних капацитета износи само 20% што даље инплицира да се по једном кревету на годишњем нивоу оствари само 73 спавања.РС највише посјећују туристи из сусједних земаља попут:Србије,Хрватске,Црне Горе и Словеније.Након ових туристи су најчешће из Италије,Њемачке,В.Британије и САД-а.
Туристичко географски положај Републике Српске је комплексан.Његову комплексност чине бројне компоненте:природно -географска,саобраћајно-географска,културно-географска,политичко-географска, туристичко-географска и др.Природногеографски положај је изузетно битан и због своје повољне слике даје основ за развој туризма. Политичко географски положај је изразито нестабилан.У повољним условима може да успостави снажне везе и партнерске односе са окружењем.Насупрот томе у лошим политичким односима има изузетно негативан утицај на туризам.Слична ситуација је и код саобраћајногеографског положаја.Данас ипак постоје услови за развијање добрих односа РС са окружењем.
Политичкогеографски положај РС има велки утицај на повећање учешћа страних туриста у укупном промету у РС.Тренутно тај положај је неповољан нарочито због посљедица прошлог рата,константног политичког несређеног стања и лошег имиџа наше државе у свјету.Због ових разлога прилив страних туриста је много мањи.Да би се овакав статус државе промјенио потребно је доста улагања у изградњу једне позитивне слике и стварање повјерења страних туриста у РС.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET