Održivi razvoj turizma i životne sredine u Kotoru | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Održivi razvoj turizma i životne sredine u Kotoru". Rad ima 35 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ODRŽIVI RAZVOJ TURIZMA I ŽIVOTNE SREDINE U KOTORU
PRISTUPNI RAD ZA POLAGANJE PREDMETA
“ODRŽIVI RAZVOJ TURIZMA”
Sadržaj:
Abstrakt 3
Uvod 4
ABSTRAKT
Održivi razvoj je postao u poslednje dvije decenije jedan od osnovnih principa ekonomske misli, formulisanja i sprovođenja politika u svijetu. Negativne poslijedice i haotičan razvoj turizma nametnuli su potrebu za održivim razvojem i zaštitom životne sredine sa namjerom stvaranja boljeg svijeta.
Cilj ovog rada je da ukaže na značaj tih vrijednosti za razvoj društva, posebno za rekreaciju i turizam, te da istakne civilizacijsku potrebu i društvenu obavezu trajnog očuvanja tih vrijednosti. Najviše pažnje u radu posvećeno je ekološkom sagledavanju uticaja razvojnih aktivnosti na prirodu i životnu sredinu područja opštine Kotor. Na osnovu analitičkog sagledavanja problema, ukazano je na moguće oblike prevazilaženja konfliktnih odnosa između razvoja i zaštite. Takođe je ukazano na neophodne mjere zaštite, na racionalno i ograničeno korišćenje resursa. Polazi se od uvjerenje da se mora učvrstiti saznanje i svijest da je borba za očuvanje prirode uslov ljudskog opstanka.
Ključne riječi: održivi razvoj, kulturni turizam, zaštita životne sredine, prirodni resursi.
UVOD
Razvoj savremenog turizma i turističkih kretanja temelji se na bogatstvu i raznolikosti prirode. Kako su ta bogatstva ipak relativno ograničena, a ubrzano iskorištavana i devastirana u masovnim turističkim kretanjima, potrebna je organizovana društvena briga za njihovu očuvanje i «koegzistenciju» s turizmom. Društvena svijest o takvoj potrebi počela se javljati relativno rano, zajedno sa rastom turističkih putovanja i komercijalizacijom turizma, međutim tek je u novije doba izrasla u svojevrstan pokret za zaštitu prirodnih resursa i ekološko kultivisanje okruženja u kojem se «događa» turizam.
Najvažniji ekološki problemi sadašnjice predočeni su na Konferenciji Ujedinjenih nacija o životnoj sredini u Rio de Žaneiru. Uz pomoć ove kao i drugih konferencija, institucija, aktivnosti nevladinih organizacija problemi životne sredine i prirode približeni su i širokim slojevima društva. U slobodnom vremenu čovjeka životna sredina i priroda zauzimaju značajno mjesto. Od kvaliteta životne sredine zavise turističke aktivnosti i zadovoljstvo turista. «Netaknuti» pejzaž i priroda izraženi su u mnogobrojnim istraživanjima stavova turista.
Povećano interesovanje turista i turističke djelatnosti za resurse životne sredine, u kombinaciji sa neodgovornošću i nebrigom, doveli su do njihovog degradiranja i zagađivanja. Neodgovorno ponašanje turista, turističke privrede ili lokalnog stanovništva dovodi do neželjenih poslijedica. Izlaz iz ovakvog stanja vidi se u kvalitetnom planiranju turizma. Turizam, kao i druge privredne djelatnosti, ima jasnu funkciju i odgovornost u zaštiti životne sredine. Sve negativne poslijedice, proistekle iz haotičnog razvoja turizma, nametnule su potrebu da se ova djelatnost stavi pod okrilje održivog razvoja. Koncept održivog razvoja podrazimijeva balansiranje ekonomskih, socijalnih i ekoloških zahtjeva u cilju zadovoljena potreba sadašnjih generacija bez ugrožavanja budućih. Od 1987. godine kada je na ovaj način definisan u izvještaju Svjetske komisije za životnu sredinu i razvoj, postao je jedan od ključnih elemenata u formulisanju i sprovođenju razvojnih politika u svijetu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET