VoIP | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "VoIP". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VOICE OVER INTERNET PROTOCOL (VoIP)
Uvod
Intranet telefonija utire put Internet telefoniji
VoIP aplikacije
Tehnička ograničenja
Standardi
Budućnost VoIP telefonije
Literatura
1.UVOD
Organizacije širom svijeta nastoje smanjiti rastuće komunikacijske troškove.
Sjedinjavanje odvojenih glasovnih, fax i podatkovnih resursa nudi priliku za značajne uštede.
Stoga, izazov integriranja govora,fax-a i podataka postaje rastući prioritet za mnoge ˝network managers˝.
Organizacije forsiraju rješenja koja će im omogućiti da imaju koristi od povečanog kapaciteta širokopojasnih mreža za prijenos govora,fax-a i podataka.
Mogućnost govorne komunikacije putem Interneta, radije nego putem PST, prvi put je postala stvarna u veljači 1995 kada je Vocaltec, INC. izbacio svoj Internet Phone software. Napravlen da radi na 486/33-MHz (ili većem) PC-u opremljenom zvučnom karticom, zvučnicima, mikrofonom i modemom, taj software je komprimirao govorni signal i pretvarao ga u IP pakete za prijenos putem Interneta. Ovakva PC-to-PC Internet telefonija radila je jedino ako obje strane koriste Internet Phone software.
Slika 1. Pc konfiguracija za VoIP
U relativno kratkom vremenu od tih početaka, Internet telefonija je rapidno napredovala. Mnogi proizvođaći softwera sada nude software za PC telefoniju, što je još važnije gateway serverirazvijaju se da djeluju kao poveznica između Interneta i PSTN (slika 2.). Opremljeni sa karticama za procesiranje govora omogućuju korisnicima da komuniciraju putem standardnih telefona.
Slika 2. Topologija PC-to Phone
Slika 3. Dio VoIP veze: PC-to Phone
Poziv ide preko lokalne PSTN mreže do najbližeg gateway servera, koji digitalizira analogni govorni signal, komprimira ga u IP pakete i šalje na Internet do gateway servera primatelja(slika 4.).
Sa podrškom za kompjuter-telefon pozive,telefon-kompjuter te telefon-telefon pozive, Internet telefonija predstavlja značajan korak naprijed u integraciji govornih i podatkovnih mreža.
Slika 4. Dio VoIP veze
Internet telefonija privlači sve više i više korisnika zbog toga što nudi značajne uštede u odnosu na PSTN. Korisnici mogu premostiti međunarodne operatere te obavljati svoje razgovore putem Interneta plaćajući samo uobičajenu mejsečnu ratu za korištenje Interneta.
Slika 5. PC-Telefon veza
Slika 6. Telefon-Telefon veza
2. INTRANET TELEFONIJA UTIRE PUT INTERNET TELEFONIJI
Iako ubrzano napreduje, Internet telefonija još ima dosta problema sa pouzdanošću i kvalitetom zvuka, primarno zahvaljujući ograničenjima u Internet propusnosti te trenutnim kompresijskim tehnologijama. To rezultira da mnoge korporacije nastoje smanjiti svoje telefonske račune ograničavajući svoje Internet telefonija aplikacije na svoje Intranete.
Sa mnogo predvidljivijom propusnošću ivećim kapacitetom nego na javnom Internetu, Intranet može podržati full-duplex govornu komunikaciju u realnom vremenu. Korporacije uglavnom ograničavaju svoj Internet govorni promet na half-duplex asinkrone aplikacije( voice messaging ).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET