Telefonija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Telefonija". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD :
Telefonija  obuhvata opšte upotrebe opreme da pruži glasovne komunikacije preko udaljenosti, posebno spajajući telefone  jednim sa drugim.Telefoni su originalno direktno povezani zajedno u paru. Svaki korisnik je imao odvojene telefone ožičene prema raznim mestima koje bi poželjeo zvati. Ovo je postalo nezgodno kad ljudi su hteli da razgovaraju sa mnogim drugim telefonima, tako da je izumljena telefonska centrala .
Svaki telefon je onda mogao da se poveže sa drugim lokalnim, tako izumejući lokalnu petlju i telefonski poziv. Uskoro, bliže centrale su bile povezane međumesnim linijama, i na kraju one udaljene su se takođe povezali. Veliki doprinos povezivanju udaljenih centrala dao je srpski naučnik Mihajlo Idvorski Pupin, svojim izumom poznatim pod imenom pupinovi kalemovi.
Slika br.1. Pupinovi kalemovi
  Ovim pronalaskom još 1900.godine Pupin je uspeo da reši problem žičnog telefonskog i telegrafskog prenosa na velike daljine. Takav process prenošenja naziva se pupinizacija , a svodi se na to da se kod telefonskih linija na određenoj udaljenosti postavljaju Pupinovi kalemovi. Ovo otkriće omogućilo je otklanjanje štetnog dejstva kapacitivnosti vodova koje je prestavljalo glavnu smetnju prenosa signala na dužim rastojanjima, a manifestovalo se pojavom šuma. Problem je rešen postavljanjem induktivnih kalemova na strogo određenim rastojanjima duž vodova.
TELEFON
Telefon (iz grčkog: τῆλε, tele, "udaljen" i φωνή, fone, "zvuk") je uređaj za komunikaciju na daljinu, koji se koristi tako što prima i prenosi zvuk (uglavnom ljudski glas) sa jednog mjesta na drugo i obratno. Većina telefona radi tako što prenosi električni signal preko složenog sistema telefonskih mreža koji dozvoljava komunikaciju skoro bilo kojeg korisnika telefona sa skoro bilo kojim drugim.
Postoje tri osnovna načina kojim se neki korisnik telefona povezuje na telefonsku mrežu:
tradicionalni (fiksni telefon), koji je povezan kablovima sa jednom određenom fizičkom lokacijom;
bežični i radio telefoni, koji koriste ili analogne ili digitalne signale;
satelitski telefoni, koji koriste telekomunikacione satelite; i
Postoje i VoIP veze (iz engleskog Voice over IP što znači Glas preko Internet protokola) koje se koriste Internet vezom. Za sada se ove veze ostvaruju preko tradicionalnih bakarnih parica.
Između krajnjih korisnika, povezivanje se može vršiti preko bakarnog ili/i optičkog vlakna, mikro-talasa, satelitske veze ili kombinacijom ovih.
Doskora, kad bi se reklo telefon, uglavnom bi se mislilo na fiksni telefon. Bežični i mobilni telefoni su sada ustaljeni širom svijeta, pri čemu se od mobilnih telefona čak očekuje da će na kraju potpuno zamijeniti "tradicionalne", fiksne telefone.
Za razliku od mobilnih telefona, bežični se uglavnom smatraju "fiksnim" telefonima, jer imaju domet uglavnom od nekoliko metara ili nekoliko desetina metara i uglavnom se povezuju na baznu stanicu koja je potom povezana kablovima na fiksnu telefoniju.
BEŽIČNI TELEFONI (FIKSNI TELEFONI)
Bežične telefone (fiksni telefon) je izumio Teri Pol, 1965. godine. Oni se sastoje od bazne stanice (deo kompleta na koji se stavlja slušalica) koja je kablovima spojena sa fiksnom telefonijom, i slušalice koja je radio talasima spojena sa ovom baznom stanicom, tj. ne postoji gajtan kako kod klasičnog telefona.To korisnicima dozvoljava da nose slušalicu bez bazne stanice, u okviru dometa ove bazne stanice. Bazne stanice u sebi sadrže i punjač akumulatorske baterije u slušalici koja omogućava rad prenosne slušalice, tako da bežični telefoni u principu ne funkcionišu pri nestanku struje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET