Tehnološki sistem za proizvodnju gume | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tehnološki sistem za proizvodnju gume". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 FAKULTET ZA POSLOVNO
INDUSTRIJSKI MENADŽMENT
Univerzitet Union
Seminarski rad
Predmet: TEHNOLOŠKI SISTEMI
TEHNOLOŠKI SISTEM ZA PROIZVODNJU GUME
Beograd
Појам технологије - основна дефиниција "технологија је вештина, знање и способност да се осмисле, израде и користе корисне ствари'.Реч 'технологија' потиче од две грчке речи 'техне' која означава вештину, умеће и знање да се нешто изради или обави и речи 'логос' - наука. Према дефиницији Југославенског комитета ЕТАН из 1974. године, технологију одређујемо као скуп техника иметода који проширују могућност људског деловања на природу и помажу његовом управљању друштвеним процесима, а производ су научних решења, или другачије речено: технологија се може одредити као скуп програма путем којих се реализују људске потребе.
Однос човека, технологије, природе и друштва
Свака производња и сваки организовани људски рад представљају више или мање сложен систем - развојем је дошло до настанка комплексних технолошких система.За проучавање је потребно издвајање система из околине, дефинисање његових граница у складу са циљем и задатком истраживања. Сваки сложен систем се састоји из подсистема.
Свака производња, сваки организован људски рад представља сложен систем. Техноложки систем се по правилу јавља као део жирег система и резултат је интегралног деловања људи у врстама радних процеса.
Структура технолошког система одређују три фактора;
сложеност технологије,
сложеност производа и
систем управљања –
Управљање треба да обезбеди правилно функционисање система, развој и промене у складу са циљевима ефикасности и ефективности. Системи управљања се могу класификовати према неким општим критеријумима. Према природи информационог тока који постоји у систему, разликују се отворени и затворени систем управљања. Основа за разликовање је (не)остваривање повратне спреге информација или кола повратног дејства у систему управљања.
Начини управљања технолошким процесима се разликују према начину производње, величини серија, карактеру производње, опремљености рада.
Према начину производње могућа је подела начина управљања производним технолошким процесом на:
- технолошким процесом јединичне производње – низак ниво развоја технологије, мануелизација. Све послове обавља човек
- механизованим технолошким процесом – када се технологија развија до ступња механизације која снабдева човека оруђима и машинама које користе енергију и ослобађају га физичког рада
- аутоматизованим технолошким процесом – вискок степен развоја технологије. То су такви системи управљања у којима човек доноси управљачке одлуке, али помоћу рачунара.
Технолошки системи по својој природи убрајају се у вештачке, отворене, динамичке и стохастичке системе. Технолошки систем је део ширег система и резултат је интегралног деловања људи у разним врстама радних процеса.
Технолошки системи се изучавају како у сфери производње тако и ван ње, па је њихова основна подела на;
производне
непроизводне
Производни технолошки системи могу се дефинисати као скуп објеката (алата, материјала, средстава за рад, пројектоване технологије, људског рада и готових производа) са релацијама које постоје између улазних елемената (алата, материјала, средстава за рад, пројектоване технологије, људског рада) са једне стране и излазних елемената (готови производи) са друге стране, посматраних преко њиховог атрибута (цене, колицине и квалитета).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET