Proizvodnja pitke flaširane vode i mineralne vode | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proizvodnja pitke flaširane vode i mineralne vode". Rad ima 52 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VISOKA ŠKOLA ZA INFORMATIKU I EKONOMIJU
PRIJEDOR
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA:
TEHNOLOŠKI SISTEMI
TEMA: PROIZVODNJA PITKE FLAŠIRANE VODE
I MINERALNE VODE
PROIZVODNJA PITKE FLAŠIRANE I MINERALNE VODE
Uvod
"Flaširana pitka voda" označava bilo koju zapečaćenu staklenu, metalnu, aluminijsku,
željeznu ili plastičnu bocu, konzervu ili posudu, koja sadrži 3,8 ili manje litara vode i
prodaje se za konzumaciju ljudima na teritoriji BiH, a ispunjava zahtjeve člana 5.
"Pitka voda" označava pitku vodu namijenjenu za konzumaciju ili prodaju ljudima u
svrhu konzumacije.
"Prirodna mineralna voda" označava mikrobiološki zdravu vodu, koja potiče iz
podzemnog vrela i dolazi iz izvora koji su formirani na jednom ili više prirodnih ili
izbušenih otvora.
Tržište mineralne vode u BiH najvećim dijelom drži Agrokor koji je 99-postotni vlasnik Sarajevskog kiseljaka. Domaći proizvođači- Sarajevski kiseljak, Vitinka i Tešanjske vode, drže 70% BiH tržišta od čega Sarajevski kiseljak oko 40 %. Jamnica, Radenska i Knjaz Miloš drže 30 % tržišta.
Tržište negaziranih voda u BiH, slično kao kod mineralnih voda, većim dijelom drže proizvođači iz susjedstva. Tešanjski Celvik osim na tržištu BiH svoju aromatiziranu negaziranu vodu planira ponuditi i u zemaljama Europske unije. Tešanjski Celvik ima certifikat Ministarstva zdravlja Sjedinjenih Američkih Država za negaziranu pitku vodu Dijamant a sadrži sulfate, a aromatizirat će se u njihovoj proizvodnji okusom jagode, jabuke i limuna. Priroda mineralna voda u Tešnju crpi se iz izvora na obroncima planine Crni vrh i bogata je mineralima.
Drugi izvoz na obroncima Crnog vrha je izvoz mineralne vode s velikim postotkom ugljičnog dioksida. Vitinka iz Kozluka u mjestu Raševo trebala bi biti drugi proizvođač u BiH koji će na tržištu ponuditi aromatiziranu negaziranu vodu. Njihova prirodna voda Vivia ispitana je u laboratorijima instituta u Tuzli, Banjoj Luci i Beogradu.
U BiH godišnje se troši 110 milijuna litara gazirane i 30 milijuna litara negazirane vode
Na području Unsko – sanskog kantona živi oko 305.000 stanovnika. Kanton ima izuzetno povoljan geoprometni položaj, jer zauzima prostor na pravcu osnovnih koridora Zapadna Evropa – Mediteran - Bliski Istok. Izuzetno je dobro komunikacijski povezan sa Republikom Hrvatskom, a time i ostalim zemljama Evrope. Najkraći kopneni put prema velikim lukama i značajnim središtima (Split, Šibenik, Zadar, Rijeka) vodi preko Bihaća i Bosanskog Petrovca. Unska pruga veže područje Splita, Zadra i Šibenika sa Zagrebom. Željezničkom prugom i magistralnim putem ( 330 km)
Otkrivena su značajna ležišta mrkog uglja na području Sanskog Mosta ( Kamengrad), boksita u Bosanskoj Krupi, mangana u Bužimu, barita u Velikoj Kladuši, gline u Cazinu i Sanskom Mostu, gipsa u Kulen Vakufu, arhitektonskog kamena u Bihaću, kvarcnog pijeska u Sanskom Mostu i Bihaću.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET