Srednje vrijednosti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Srednje vrijednosti". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1. Uvod 1
2. Pojam, značaj i vrste srednjih vrijednosti 2
2.1 Aritmetička sredina 3
2.1.1. Aritmetička sredina iz negrupisanih podataka 3
2.1.2. Aritmetička sredina iz grupisanih podataka 4
2.1.3. Osobine aritmetičke sredine 6
2.2. Geometrijska sredina 7
2.3. Harmonijska sredina 9
2.3.1. Harmonijska sredina za negrupisane podatke 9
2.3.2. Harmonijska sredina za grupisane podatke 10
2.4. Medijana 11
2.4.1. Medijana za negrupisane podatke 11
2.4.2. Medijana neintervalnih serija distribucije frekvencija 12
2.4.3. Medijana intervalne serije distribucije frekvencija 13
2.5. Modus 14
3. Zaključak 17
Literatura 18

Uvod
Kad spomenemo riječ „statistika“, prvo se pomisli na skup numeričkih podataka o stanju neke pojave ili na državnu statistiku. Kao porijeklo riječi „statistika“navodi se latinska reč status, što znači stanje, a statistika opisivanje stanja.
Treba uzeti u obzir da statističke analize datiraju nekoliko vijekova prije naše ere. Prva poznata prebrojavanja sprovedena su u Kini oko 4000 godina prije nove ere i u Egiptu oko 3000 godina prije nove ere, dok su prvi organizovani popisi vršeni u starom vijeku u Rimskoj republici. U početku, osnovni zadatak statističkog istraživanja svodio se na prikupljanje podataka o brojnom stanju stanovnika i vojske, popisi zemljišta i stoke. Obrada ovih podataka se izvodila da bi država imala uvid u svoju vojnu i finansijsku moć. U XVI vijeku ustanovljeni su u nekim evropskim zemljama i registri rođenih, umrlih i vijenčanih, iz kojih se kasnije razvila statistika prirodnog kretanja stanovništva.
Začeci statistike kao nauke nastali su u Njemačkoj i Engleskoj u XVII vijeku. Njemačka škola statistike razvila je metode za deskripciju pojave. Engleska škola uvodi u statistiku matematičke metode i analizu podataka čime je otvoren put brzom razvoju statistike. Korišćenje teorije vjerovatnoće u statistici, koje datira od XIX veka, omogućilo je razvoj teorijske statistike. Takođe, razvoj i korišćenje teorije vjerovatnoće omogućili su i razvitak novih statističkih teorija kao što je statistička teorija odlučivanja.
Danas je statistika posebna naučna disciplina koja, za realizaciju postavljenih ciljeva istraživanja na organizovan način prikuplja, vrši odabir i grupisanje podataka, prezentuje i vrši analizu podataka, te interpretira rezultate sprovedene analize. Iz izloženog izvodimo definiciju da se statistika kao nauka bavi prikupljanjem, obradom i analiziranjem podataka o masovnim pojavama.
U ovom radu ćemo posvetiti pažnju pojmu srednje vrijednosti koja se u literaturi sreće pod nazivom mjera centralne tendencije.
Pojam, značaj i vrste srednjih vrijednosti
Srednja vrijednost je reprezentativna vrijednost, koja, po datim mjerilima, zamenjuje sve vrijednosti obilježja u datoj seriji. U statističkoj litetaruri dobila je naziv reprezentativna vrijednost zato što predstavlja i zamenjuje sve vrijednosti serije, jer iz njih proističe i nosi njihove zajedničke karakteristike. Kao reprezentativni pokazatelj serije srednja vrijednost karakteriše statistički skup. Ako se posmatra jedan statistički skup po jednom numeričkom obilježju i pođe se od individualnih vrijednosti tog obilježja, teško će se uočiti bitna i zajednička karakteristika čak i kad su pojedinačni podaci, grupisanjem u serije, svedeni na manji broj. Zato se nastoji da se ta serija zamijeni jednim brojem koji omogućava da se uoči karakteristika posmatranog skupa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET