Sređivanje i prikazivanje podataka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sređivanje i prikazivanje podataka". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА
ЗА МЕНАЏМЕНТ У САОБРАЋАЈУ У НИШУ
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: ПОСЛОВНА СТАТИСТИКА
СРЕЂИВАЊЕ И ПРИКАЗИВАЊЕ
ПОДАТАКА
Наставник: Студент:
48-п/09
Ниш, мај, 2010
САДРЖАЈ
УВОД………………………………………………………………2
СРЕЂИВАЊЕ И ПРИКАЗИВАЊЕ ПОДАТАКА………………4
ГРУПИСАЊЕ ПОДАТАКА………………………………......4
ПРИКАЗИВАЊЕ СТАТИСТИЧКИХ ПОДАТАКА…………6
ЗАКЉУЧАК………………………………………………………. 14
4. ЛИТЕРАТУРА……………………………………………………..15
1. УВОД
Посебна научна дисциплина која у сврху реализације циљева истраживања , на организован начин прикупља, групише, одабира и врши анализу информација или података , те интерпретира резултате спроведене анализе, назива се статистика.
Као научна дисциплина дели се на:
дескриптивну
инференцијалну
Дескриптивна статистика се бави свеобухватним разматрањем статистичког скупа, где се подаци организовано прикупљају, одабирају, групишу , предочавају и на крају се врши тумачење добијених резултата.
Статистички скуп је елементарна статистичка категорија и под њим се подразумева скуп свих случајева, елемената, јединица, које имају одређену особину, која подлеже статистичком мерењу и обради.
Инференцијална статистика се заснива на делу (узорку) јединица изабраних из потпуног статистичког скупа помоћу којих се доносе закључци о читавом статистичком скупу.
Статистика је везана та теорију вероватноће, и њени закони представљају спону између дескриптивне и инферецијалне.
Слика 1 – однос између статистичких дисциплина
Статистика истовремено представља и посебан метод истраживања. Статистички метод припада основним научним методама и користи се за квантитативно истраживање масовних појава и процеса у другим научним дисциплинама. Овај метод је тек у 20. веку постао један од главних научних метода. Користи се како у друштвеним, тако и у природним наукама. Услов за коришћење овог метода је да постоји дијалектичка повезаност општег и посебног, квантитета и квалитета, масовног и појединачног. Карактеристике масовних скупова где се применује статистички метод су масовност, разноврстност, комплексност и променљивост.
Статистички метод обухвата следеће поступке:
прикупљање података (посматрање, мерење и бројење)
класификација (статичка или динамичка)
3- обрада података (статичка, динамичка и корелациона анализа)
приказивање података (табеларно и графички)
израчунавање статистичких показатеља (релативни односи, мере централне тенденције, мере варијабилитета, стандардна девијација, средње вредности)
анализа статистичких података и извођење закључака.
Реч статистика потиче од латинске речи status – што значи стање.
Статистика савременог доба је сложена научна област, која се састоји од различитих научних дисциплина, и оне се сврставају у две основне групе: теоријске и примењене.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET