Wellness za žene 45+ | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Wellness za žene 45+". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Fakultet za sport i turuzam
TIMS
Tema seminarskog rada:
Wellness za žene 45+
Novi Sad, 2013.
Sadržaj
1.0 Uvod . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1
2.0 Nastanak i definicija wellnessa-a . . . . . . . . . . . .2
3.0 Dimenzije wellness-a . . . . . . . . . . . . . . . .6
4.0 Aktivnosti kod zena 45+ . . . . . . . . . . . . . . .7
5.0 Wellness tretmani preporučljivi za žene 45+ . . . . . . . . 8
5.1 Masaža. . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
5.2 Aromaterapija . . . . . . . . . . . . . . . .9
5.3 Tajlandska masaža. . . . . . . . . . . . . . 10
5.4 Tai Chi . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
5.5 Reiki. . . . . . . . . . . . . . . . . . 12
6.0 ZAKLJUČAK . . . . . . . . . . . . . . . . . .13
7.0 Literatura . . . . . . . . . . . . . . . . . . .141.0 UVOD
Wellness centri, wellness treninzi, wellness i spa… Sinonimi za luksuzne objekte, dostupne samo manjem procentu stanovništva. A wellness zapravo uopšte nije privilegovana kategorija. Wellness je način života dostupan svakom od nas. Wellness je redovna šetnja, unos vode, vlaknasta hrana, psihički odmor i dovoljno sna... Wellness je briga o sebi. Wellness je prevencija.
Wellness - holistički pristup zdravlju, stil i način življenja. To je proces stalnog poboljšanja psihičkog, fizičkog, duhovnog i duševnog zdravlja. Celovito zdravlje se postiže svesnim delovanjem na područjima fizičke aktivnosti, zdrave ishrane, duhovnih aktivnosti, opuštanja, lepote, i to u kvalitetnom delovanju s prirodom i drugim ljudima.
2.0 Nastanak i definicija wellnessa-a
Nastao je u drugoj polovini 20. veka od strane američkog lekara Halbert L. Dunn-a, a predstavlja koncept zasnovan na holističkom pogledu na čoveka. Fokus je na skladu tela, uma i duše, kao i na interakciji života i lične odgovornosti pojedinca u odnosu na svoje telo. Povezivanjem engleskih reči blagostanje (well being) i fitnes (fitness) nastala je nova reč „Wellness”.
Pojam nije zaštićen. To znači da ne postoji fiksna definicija, pa nema ni opšte prihvaćenih kriterijuma. Ali u najvažnijim tačkama se stručnjaci slažu i Evropska Wellness Unija je ustanovila sledećih šest oblasti:
Fizička kondicija
Mentalna agilnost
Mentalne sposobnosti
Pozitivan odnos prema radu
Harmoničan život
Usklađenost sa prirodom
Wellness generalno označava zdravu ravnotežu uma i tela što rezultuje opštim dobrim osećajem i kvalitetom života. Wellness se može opisati i kao stanje koje kombinuje zdravlje i sreću. Najjednostavniji način za opisivanje wellnessa jeste da je to stanje opšteg zadovoljstva. Radost je najviši i najbolji znak wellnessa. Optimalni wellness nam omogućava da ostvarimo naše ciljeve i otkrijemo smisao i svrhu života. Wellness počinje sa svesnom odlukom da započnemo sa zdravim životnim stilom.
Wellness je interaktivni proces koji podrazumeva prihvatanje i primenu zdravih izbora u životu, u cilju stvaranja uspešnog i izbalansiranog stila života. To je dinamičko stanje fizičkog, mentalnog i društvenog blagostanja, životni put koji omogućava življenje života u njegovom punom potencijalu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET