Vrste opterećenja u sportu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste opterećenja u sportu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
TEMA : VRSTE OPTEREĆENJA U SPORTU
Sarajevo, 2012 godina
SADRŽAJ
1. UVOD ....................................................................................................................................... 3
2. METODA RADA……………………………………………………………………………...4
2.1. OPTEREĆENJE NA SATU TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE………………….4
2.2. FIZIOLOŠKO OPTEREĆENJE ………………………………………………………….….5
2.3. PSIHOLOŠKA ANGAŽIRANOST …………………………………………………...…….5
3. ODNOS IZMEĐU VANJSKOG I UNUTRAŠNJEG OPTEREĆENJA………………….6
4 . TRENAŽNO OPTEREĆ ENJE …………………………………………………...................7
4 .1. VANJSKO TRENAŽNO OPTEREĆENJE……………………………………………….….8
4.2. UNUTRAŠNJE TRENAŽNO OPTEREĆENJE……………………………..........................8
4.3 . INTENZITET OPTEREĆENJA…………………………………………………………….10
4.4 . EKSTENZITET OPTEREĆENJA ………………………………………………………….10
4.5 . VOLUMEN OPTEREĆENJA …………………………………….………………………..11
5. ZAKLJUČAK ……………………………………………………………………………….12
6. LITERATURA ………………………………………………………………………………13
7. POPIS SLIKA, POPIS TABLICA …………………………………………………………13
UVOD
Tjelesna i zdravstvena kultura je trajan, planski i sustavni proces djelovanja na čovjeka, naročito u doba njegove mladosti, koji različitim sredstvima, a osobito tjelesnim vježbama izgrađuje i svestrano razvija čovjeka, utječe na transformaciju njegovih antropoloških karakteristika, formiranje motoričkih znanja, usavršavanje motoričkih dostignuća, sudjeluje u formiranju njegove ličnosti i osposobljava ga za život i rad.
Osnovna zadaća tjelesne i zdravstvene kulture je poticanje aktivnog i zdravog načina života te istodobno sticanje novih teorijskih informacija o značaju kontinuiranog i primjerenog tjelesnog vježbanja. Mnogobrojna dosadašnja istraživanja ističu da broj mladih ljudi prestaje sudjelovati u organiziranim oblicima sporta i sportsko- rekrea tivnim sadržajima.
Opterećenja na satu tjelesne i zdravstvene kulture možemo promatrati s različitih aspekata, a načelno se može govoriti o fiziološkom i psihološkom opterećenju. Kroz ovaj rad nastojim da objasnim pojam fiziološkog opterećenja, prikazati faktore koji utiču na fiziološko opterećenje, ali i postupak određivanja tog opterećenja
2. METODA RADA
2.1. OPTEREĆENJE NA SATU TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE
Za vrijeme sata tjelesne i zdravstvene kulture, odnosno u toku nastave tjelesne i zdravstvene kulture učenici se podvrgavaju određenom opterećenju. Opterećenje se može definirati kao ukupan utjecaj na organizam čovjeka, koji se postiže cjelokupnim odgojno- obrazovnim radom na satu. U najširem smislu riječi, pod opterećenjem se podrazumijeva određena mjera djelovanja fizičkog vježbanja na ljudski organizam. Iz toga proizilazi da je pitanje opterećenja na satu tjelesne i zdravstvene kulture ili još konkretnije, postizanje i osiguranje optimalnog opterećenja izuzetno značajno za transformaciju antropoloških obilježja učenika.
Izvjesno je da niska opterećenja ne izazivaju potreban efekat, dok suviše visoka opterećenja mogu izazvati i neželjenje posljedice.
Opterećenja na satu tjelesne i zdravstvene kulture ovisi o:
- izboru i redosljedu vježbi,
- intenzitetu i frekvenciji vježbanja,
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET