Uticaj motivacije na sport | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj motivacije na sport". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


1. UVOD
Motivacija je nesumnjivo jedno od centralnih pitanja psihologije sporta uop{te, a posebno vrhunskog. Motivacija je svakako jedna od najzna~ajnih komponenti u strukturi li~nosti i zato se smatra va`nijom od ostalih faktora za obja{njenje socijalnog ponašanja. Motivacija unutar psiholo{ke nauke gotovo da predstavlja najslo`enije podru~je, budu}i da motivacioni procesi uklju~uju niz ostalih psihi~kih procesa.
Motivacija ili psiholoska priprema u sportu je po misljenju strucnjaka jos uvek nedovoljno istra`ena oblast, a konkretno u na{oj zemlji, oblast koja je tek stidljivo zagrebana po povrsini.
Da bi se neko bavio sportom, pored op{teg uslova da mora biti fizicki sposoban, tako|e je veoma va`no da na psiholo{kom planu bude stabilana osoba.
Kao sto je neophodno svakodnevno odr`avati fizicku kondiciju, isto tako sportistima je neophodno da u svakom trenutku obnavljaju i ja~aju svoj motivacioni aspect.
U ovom izlaganju vide}emo sta je to motivacija, da li je ona zaista toliko va`na za uspeh jednog sportiste, koji su to faktori koji uti~u na motivaciju i na koji na~in prona}i i o`iveti tu unutra{nju snagu koja mo`e u~initi da osoba koja se bavi sportom nadma{i svoje prave mogu}nosti.
2. POJAM MOTIVACIJE
Motivacija poti~e od latinske reci movere sto zna~i pokretati.
Poznato je da je motivacija jedan o najja~ih pokreta~a ~oveka. Ako nema motivacije, ne postoji ni volja ni `elja za odre|enom delatno{}u. Ponekad motivacija moze biti toliko jaka da ~oveka drzi aktivnim veoma dug vremenski period, i to ka jednom jedinom cilju, Me|utim, ako nema motivacije, svaki cilj kome tezimo moze postati nedosti`an.
Postoji mnogo definicija motivacije. Jedna od njih glasi:
„motivacija je psihi~ki proces koji pokre}e organizam na aktivnost, usmerava aktivnost u određenom pravcu i reguli{e vreme trajanja aktivnosti.“
2.1. MOTIVACIJA I MOTIV
Re~i „motiv“ i „motivacija“ su psiholo{kog porekla koji govore o unutra{njim pokreta~kim snagama ljudskog pona{anja. To bi bilo zajedni~ko za jedan i za drugi pojam. Me|utim postoje izvesne razlike izme|u ovih pojmova. Tako se pod pojmom motiva podrazumeva unutra{nji ljudski faktor koji (kako kaze dr Vlajko Petkovi} u svojoj Sociologiji rada) pokre}e, usmerava, odr`ava i obustavlja ljudsku aktivnost.
U uskoj vezi sa motivima je i motivacija. Pod motivacijom (kako ka`e Nikola Rot u svojoj studiji Psihologija licnosti) podrazumevamo proces svesnog pokretanja i usmeravanja aktivnosti ~oveka radi postizanja odre|enog cilja. Svaki proces motivacije po~inje sa odre|enim potrebama i zavr{ava se nakon njihovog zadovoljenja. Me|utim, stalno zadovoljavanje potreba moze stimulisati coveka da preterano stice poverenje u sebe, i tada prakticno motivi dominiraju nad njime i po~inju upravljati njime. No cesto se desava i obrnuto – neuspeh u zadovoljavanju motiva moze da „razo~ara“ ~oveka, da gubi poverenje u samog sebe, pasivizira se, postaje nemo}an i na kraju se predaje stihiji.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET