Subjektivna simptomatologija zamora | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Subjektivna simptomatologija zamora". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

DRŽAVNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
FAKULTET ZA BIO-HEMIJU I MEDICINSKE NAUKE
Departman za sport i fizičku kulturu
SEMINARSKI RAD
-Teorija i metodika oporavka sportiste-
Tema: SUBJEKTIVNA SIMPATOLOGIJA ZAMORA
Br.ind.10-021/07
UVOD
Pošavši od činjenice da je tehnologija savremenog sportskog treninga razrađena do najmanjih pojedinosti i da su poznate gotovo sve potrebne pretpostavke uspeha u selekciji i biološkom razvoju, školovanju i treningu sportista, razvijanje kvalitetnog oporavka se nameće kao realna mogućnost daljeg napretka treninga i sportskog rezultata.
Kada se govori o oporavku ne može se izbeći još jedan fenomen, a to je zamor, jer su i oporavak i zamor refleksije u ogledalu jedne te iste pojave, koju nazivamo, promet energije u ljudskom telu.
Promet energije je osnovna postavka života.On ima svoj bazalni, optimalni, submaksimalni i maksimalni nivo, koji može višestruko nadvisiti onaj osnovni, početni nivo. Obzirom da moderan sport teži ekstremima, ovoj gradaciji se može dodati još jedna kategorija, a to je nadmaksimalni ili ekstremni nivo.
1. Zamor
Zamor nastaje pod uticajem nekoliko bitnih grupa faktora, kao odgovor organizma na povećan utrošak energije, povećano angažovanje organskih sistema u procesu rada (sportskog opterećenja), nagomilavanja metaboličkog 'otpada' i njegova je osnovna manifestacija, prestanak daljeg rada. Nastanak zamora potiče od tri grupe faktora:
a) Zamor nastao usled smanjenja koncentracije
·transmitera
·hormona
·glikogena
·dotoka O2
·sposobnosti rashlađivanja (dehidracija)
·elektrolita (Na,K, Ca)
b) Zamor usled povećanja koncentracije:
·Kiselih produkata (mlečne kiseline)
·CO2 (ph krvi)
·Mokraćne kiseline
c) Zamor kao posledica psiholoških faktora
·Zaštitna kočenja CNS-a
·Predstartne groznice (trema)
2. Subjektivna simpatologija zamora
Simptomi zamora obuhvataju:
objektivni indikatori zamora sportski-kinezioloski indikatori zamora, fizioloski pokazatelji - reakcije organa na opterecenja, poremecaj koordinacije, brzine reagovanja, preciznosti, pedagoski pokazatelji zamora
subjektivni indikatori zamora: umor, emocionalno stanje, motivacija, subjektivna tegobe, vrtoglavica, poremecaj orijentacije u prostoru i vremenu i sl.) Subjektivni simptomi zamora procenjuju se i na osnovu boje koze(crvenilo koze, hladan znoj), karakteru pokreta, opstem samoosecanju, usredsredenosti (koncentraciji), spremnosti za dostignuca.
Subjektivni simptomi zamora su: opadanje interesa za rad, osecaj sanjivosti, tromost, opsta slabost, glavobolja i si.
Objektivni simptomi zamora su: kvalitativne promene sile reakcije na nadrazaj, smanjivanje koncentracije nervnih procesa, sirenje (iradijacija; razdrazenja u kori velikog mozga.
Kada govorimo o zamoru, cesto se u strucnoj literaturi pominje i izraz pretreniranost. U sledecem poglavlju pokusacu da obijasnim koji su to indikatori zamora, i pokusacu da navedem neke od simptoma.
3. Vrste pretreniranosti
   S obzirom na prirodu nastanka, vrstu bioloških promena i njihovu veličinu, moguće je definisati sledeće tipove pretreniranosti i to:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET