Sportska masaža i samomasaža | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sportska masaža i samomasaža". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
JU SREDNJA ŠKOLA
JABLANICA
TEMA:
SPORTSKA MASAŽA I SAMOMASAŽA
Jablanica, maj, 2009.godine
UVOD
Masažom nazivamo jednu higijensku metodu kojom djelujemo na tijelo,njegove dijelove,na organe i razna tkiva. Ta metoda sastoji se u mehaničkom djelovanju rukom ili specijalnim aparatima koji se slabo koriste u sportskoj masaži. Masaža podiže tjelesnu sposobnost,a u posebnim slučajevima koristimo je i u liječenju.
Masažu dijelimo na:
Higijensku masažu
Sportsku masažu
Terapeutsku ili medicinsku masažu
Higijenska masaža ima za cilj njegovanje tijela radi podizanja opće zdravstvene vrijednosti.
Sportska masaža podiže fizičku sposobnost sportista. I dijelimo je na pripremnu i odmarajuću.
Terapeutska ili medicinska masaža primjenjuje se u svrhu liječenja oboljelih tkiva i organa.
HISTORIJA MASAŽE
Već u starih kulturnih naroda Azije,Kineza i Indusa,kao i u papirosima starog Egipta nalazimo popise masaže kao sredstva lječenja.ti rukopisi su stari nekoliko hiljada godina.osim toga znamo da su stari Grci masiralisebe i premazivali svoje tijelo uljima,a da su to ulje poslije gimnastike, vježbanja, i takmičenja, skidali naručitim instrumentom strigilom. Izgleda da su Grci tu naviku poprimili od stare Misirske kulture, prašak kojim su posipali tijelo poslije vježbanja donosili su iz oblasti Nila. Taj prašak nije bio ništa drugo do neka vrsta sasušenog mulja, bogatog krečnim solima.
Mnogi putnici istraživači pišu o masaži kod urođenika raznih dalekih zemalja i kultura koje nisu imale nikakvih veza sa Evropom i Azijom u ta vremena. Tako je Kuk opisao kako su ga urođeničke žene na Tajitima i Polinezijskim ostrvima masirale poslije velikih tjelesnih napora. Po tim izvorima vidimo da su ljudi nezavisno jedni od drugih pronašli i upotrebljavali masažu već u najstarijim vremenima.
Galen je ponovo u starom vijeku pisao o korisnosti gimnastike i masaže.
U IV stoljeću, piše Oribazius u De exsertitiis: „ Prije vježbanja treba udove masažom omekšati i zagrijati, a poslije rada treba ih omlitaviti i umorne masažom osvježiti“. Od starih Grka, preko Rimljana i kroz srednji vijek masaža je zadržala svoju vrijednost iako su medicinske ćkole pod utjecajem kršćanstva suzbijale masažu. Ona se stalno upotrebljavala u narodima.
Osnivač moderne masaže i kinezterapije bio je Šveđanin Per Henrik Ling, nastavnik mačevanja, koji je u Stokholmu 1813. osnovao svoj institut u kome je radio i školovao mnoge učenike koji su njegovu nauku prenjeli u sve baltičke zemlje i u Europu.
Tokom XIX stoljeća učenici Lingovi izlazeći iz Lingovog instituta razradili su modernu gimnastiku, medicinsku gimnastiku i masažu koja je postala poznata pod imenom „Švetske gimnastike“. Oni su bili nosioci tog modernog pravca koji je imao dubokog utjecaja na razvoj moderne fizičke kulture i sporta u svijetu.
Dr. Metzger iz Amsterdama zaslužan je što je masažu postavio na naučnu medicinsku bazu i što se masaža raširila u Zapadnoj Europi-naručito u Njemačkoj. On je držao niz predavanja po njemačkim univerzitetima i tako pridobio mnoge kliničare i ljekare. Oni su prihvatili masažu i počeli je primjenjivati kao metod lječenja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET