Sport, fizička vežba i takmičenje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sport, fizička vežba i takmičenje". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U NIŠU
Fаkultet sportа i fizičkog vаspitаnjа u Nišu
SEMINARSKI RAD
iz sociologije sa sociologijom sporta
SPORT, FIZIČKA VEŽBA I TAKMIČENJE
Niš, decembar, 2010
Sadržaj:
Uvod 3
1.Sport kao fizička vežba 4
2.Fizička kultura i vežba 5
3.Takmičenje u sportu 7
Zaključak 11
Literatura 12
Uvod
Sport, kao čin oplemenjene borbe za prevazilaženje beć dostignutog, jeste divna prilika za upoznavanje, zbližavanje mladih ljudi. Jer, prijatljstva stečena na sportskom terenu dugo traju i istrajavaju čak i u najtežim životnim situacijama. Tako stečena prijateljstva pomažu uzlete do nesluđenih visina.
Bavljenje sportom može imati i negativne posledice po ličnost sportiste. To se događa ako se u prvi plan stavljaju sportsko-takmičarski ciljevi, a ne i formiranje fizički i mentalno zdravih, kompletnih i samostalnih ličnosti i ako se ne biraju sredstva da bi se došlo do cilja. Saradnja (kooperacija) i takmičenje (kompeticija) su deo grupne dinamike.
Takmičenje nastaje iz potrebe i želje da neko bude bolji od drugih i da zadovolji lične interese. Ako to ide na štetu ostalih članova grupe, onda je to nezdrava kompeticija koja remeti odnose u grupi i dovodi do čestih, pa i jakih sukoba. Bez saradnje nema uspešnog funkcionisanja grupe. Saradnja ne isključuje takmičenje, pogotovo takmičenje sa samim sobom.
Govor o fizičkoj vežbi je govor o čoveku. A taj govor, bez obzira na to kako se odlučili da definišemo fizičku vežbu, upućuje na dve bitne činjenice:
Fizička vežba je isključivo čovekova delatnost
Fizička vežba ne može da se pojavi izvan čoveka i njegovog pokretanja, kretanja.
1.Sport kao fizička vežba
Fizičko vaspitanje se često uzima kao suštinska odrednica sporta. Moguće je ukazati da neke aktivnosti koje imaju takmičarski karakter ne podrazumevaju fizičko vaspitanje-šah itd. Zato i danas traju diskusije da li je šah nešto što je blisko sportu ili je to sport u strogom smislu reči. Ako se fizička aktivnost uzima kao sportska kvalitativna odrednica, šah nije sport.
S druge strane fizička aktivnost tačnije vežba ko trening karakteristično je i za druge delatnosti. Fizička vežba može niti i stvar navike. Ne treba zaboraviti da sport i fizičko vežbanje imaju različito uporište. Fizičko vežbanje proisteklo je, pre svega iz radne delatnosti, kao delatnost koja se isključivo koristi za vaspitne ciljeve. Sport svoje početke i svoje načelo zasniva na imitaciji osnovnoh kinezioloških radnji na obrascu kulta, inicijaciji i najranijim svetkovinama. U početku je to bilo prosto korišćenje ovih radnji u svakodnevnom životu, radu, slobodnom vremenu, vojnoj aktivnosti itd. U to vreme sport je ispunjavalo društveno korisno funkciju i bio pokazatelj razvoja poimanja sporta kao prakse takmičarske delatnosti, društvene pripreme, specifičnosti, socijalnog odnosa u sferi te delatnosti. Naglašava se društveni značaj sporta, efekti i rezultati uzeti u celini. Ovakva određenja su svakako drugačija od onih koje ukazuju na fizičko vežbanje kao omenat sporta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET