Sistemi igre u fudbalu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sistemi igre u fudbalu". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

PANEVROPSKI UNIVERZITET APEIRON
FAKULTET SPORTSKOG MENADŽMENTA
BANJA LUKA
SEMINARSKI RAD IZ FUDBALA
TEMA:
SISTEMI IGRE U FUDBALU
Banja Luka, Decembar 2008 god.
UVOD
Fudbal je fenomen koji više od pola vijeka privlači pažnju miliona ljudi, na jednom mjestu okuplja više od stotinu hiljda ljudi I broji više od stotinu miliona poklonika.Među sportskim igrama fudbal ima posebno mjesto. Zanimanje djece i odraslih za njega je veoma veliko. Vrijedno pažnje, naročito zbog velikih priredbi, za fudbal se zanimaju milioni ljudi, sabranih na stadione, ali i pored svojih televizijskih prijemnika.
Ta popularnost fudbala nosi u sebi sve pozitivne osobine. Zato nije svejedno, posebno za omladinu, kakva je fudbalska predstava. Tu ne mislimo samo na kvalitet igre, način suđenja, postavljanje taktike trenera, sisteme igre, ponašanje navijača, već na lični karakter sportiste, individualce koji vole fudbal, želju za natjecanjem i pobjedom....
U igri dolazi do različitih kretanja igrača, sa i bez lopte, u različitim smjerovima i brzinama.
Posebnu pažnju ćemo posvetiti sistemima fudbalske igre, njihovom nastanku, razvoju kao i prednostima između samih sistema igre.. rješavanje igračkih situacija u borbi sa protivnikom zahtijeva specifične i intelektualne sposobnosti sportiste. U žaru borbe, i želji da se pobijedi protivnik, razvija se borbenost, istrajnost, sabranost, tačnije oblikuje se sportski karakter.
Značajna je borba za loptu dva ili više igrača.Sve to stvara zapletene i nepredviđene situacije, kakva rješenja zahtijevaju, pored psihomotornih sposobnosti ( snaga, brzina, preciznost, koordinacija, gipkost, ravnoteža), i njegovu intelektualnu sposobnost i mirnoću prilikom igre.
Posebno mjesto u fudbalu je dato taktici fudbala, sa nizom novih individualnih, grupnih i kolektivnih akcija, koje se upotrebljavaju u savremenoj igri, vodeći svakako računa o osnovama metodičkih principa i normi.
RAZVOJ SISTEMA FUDBALSKE IGRE
Raspored igrača u igri zapažamo još kod nekih oblika praigara. Najpouzdaniji tragovi nađeni su u Srednjem vijeku, u igrama koje su se upražnjavale u Firenci i Padovi.
Stvarna evolucija sistema igre počinje 1863. godine, odvajanjem fudbala od ragbija.
SISTEM „T“
1863. godine po prvi put dolazi do primjene rasporeda igrača u igri, koji su se nalazili u formaciji 1-1-9. S obzirom da je ovaj raspored bio u obliku slova T, nazvan „T“ sistem
U ovom rasporedu igrača, lopta se udarala na duge pasove, a zatim se vršio grupni pritisak igrača prednjeg reda za njom.
Ovaj način igre omogućavao je jednom igraču u odbrani da lopte dočekuje i dugim pasovima prenosi svom napadu koja je vršila napad na isti način.
Kada su igrači počeli koristiti u terenu dodavanje lopte, jedan igrač u odbrani je bio nedovoljan da se suprotstavlja napadu, uslovilo je pojačavanje odbrane sa još jednim igračem, što je dovelo do novog sistema 1-1-1-8. Ovakvom rasporedu igrača doprinosilo je tadašnje pravilo ofsajda ( igrač se nalazio u ofsajdu, ako se nalazi ispred lopte u trenutku kada mu je ona upućena ). Ovo pravilo je uzeto iz ragbija, po njemu lopta se mogla dodavati samo unazad, odnosno igrač koji želi da dobije loptu, mora da se kreće prema nazad ili paralelno sa svojim igračem koji vodi i dodaje mu loptu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET