Relacije morfoloških karakteristika i motoričkih sposobnosti sa rezultatima bacanja kugle | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Relacije morfoloških karakteristika i motoričkih sposobnosti sa rezultatima bacanja kugle". Rad ima 35 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET U NIŠU
FAKULTET FIZIČKE KULTURE I SPORTA
POSLEDIPLOMSKE STUDIJE
Miloš Mitov
RELACIJE MORFOLOŠKIH KARAKTERISTIKA I MOTORIČKIH SPOSOBNOSTI SA REZULTATIMA BACANJA KUGLE
SEMINARSKI RAD
IZ METODOLOGIJE NAUČNO ISTRAŽIVAČKOG RADA
Članovi komisije:
Niš, 2011. godine

SADRŽAJ
1. UVOD 4
1.1 Definisanje morfološkog prostora 5
1.2. Definisanje motoričkog prostora 7
1.3. Antropološke karakteristike bacača kugle 15
2. DOSADAŠNJA ISTRAŽIVANJA 17
2.1 Istraživanja morfoloških karakteristika 17
2.2 Istraživanja motoričkih sposobnosti 19
3. PROBLEM I PREDMET ISTRAŽIVANJA 21
3.1 Predmet istraživanja 21
3.2 Problem istraživanja 21
4. CILJ I ZADACI ISTRAŽIVANJA 22
4.1 Cilj istraživanja 22
4.2 Zadaci istraživanja 22
5. HIPOTEZE ISTRAŽIVANJA 22
6. METOD ISTRAŽIVANJA 22
6.1 Uzorak ispitnaika 22
6.2 Uzorak mernih instrumenata 23
6.2.1. Merni instrumenti za procenu morfoloških karakteristika 23
6.2.2 Merni instrumenti za procenu motoričkih sposobnosti 25
6.3 Metod obrade podataka 29
7. REZULTATI ISTRAŽIVANJA 30
7.1 Osnovni statistički parametri 30
7.2 Regresiona analiza 32
8. ZAKLJUČAK 34
9. ZNAČAJ ISTRAŽIVANJA 35
10.LITERATURA 35
UVOD
Efikasnost trenažnog rada sa ispitanicima usmerenim za bacačke discipline u velikoj meri zavisi od korišćenja informacija do kojih se došlo naučnim istraživanjem u različitim procesima: za izradu planova i programa, izboru i vežbi i metoda rada i određivanja obima i intenziteta opterećenja.
Rezultati u bacanju kugle mogu biti ograničeni, sa jedne strane, neadekvatnom tehnikom pokreta, a sa druge stranei ograničenim funkcionalnim mogućnostima sportiste.
U bacanju kugle da bi se moglo racionalnije uticati na efekte pokreta mora se voditi računa o tehnologiji kojom je moguće identifikovati pomak referentnih tačaka težišta tela pojedinih poluga i utvrditi odstupanja od modela, a zatim uspostaviti određene korelacije u tehničkoj i fizičkoj pripremi, radi postiznja vece boljih rezultata. Da bi se to ostvarilo potrebno je naučnim pristupom dobitii značajne i objektivne informacije o povezanosti morfoloških karakteristika i motoričkih sposobnosti sa rezultatskom efikasnošću u bacanju kugle. Homenkov (1981) i Željaskov (2004) ukazuju da sigurniji i bolji način trenažnog rada predstavlja prethodna orijentacija na višestrani razvoj antropoloških obeležja za buduću uspešnu sportsku karijeru, s tim što je motoričko učenje prvi, a razvoj bazičnih motoričkih sposobnosti drugi zadatak.
Daljina bacanja kugle jednog istog atletičara, pri optimalnom uglu izbačaja, zavisi pre svega od brzine, koja se saopštava kugli u momentu izbačaja. Prema tome, neophodno je saopštiti najveću moguću početnu brzinu kugli, pri izbačaju, uzimajući pri tome u ozbir ograničenja koja su propisana pravilima za takmičenje. Ceo proces bacanja, od odskoka do trenutka izbačaja, kod najboljih bacača, traje oko 0,8 sek. Pre početka bacanja, kugla se stavlja na opružene prste ruke, koji se pod njenom težinom istežu i malo rašire. Kažiprst i mali prst drže kuglu da ne sklizne iz ruke za vreme bacanja. Iz pripremne faze bacač prolazi kroz "vagu" u poskok na desnoj nozi unapred (dužina poskoka 90 — 95 sm). Poskok treba da je nizak i brz. Prilikom doskoka, potrebno je što brže postaviti levu nogu na tlo, da bi faza aktivnog napona mogla započeti iz stava sa oba oslonca. Posle poskoka, bacač je dužan da zauzme maksimalno koristan stav, sa nagibom trupa koji je suprotan pravcu bacanja. Ovo omogućava da se kugla udalji što više od tačke izbačaja. Prilikom izbačaja kugle, bacač treba da se trudi da pažnju koncentriše da pravilno izvede izbačaj, na najdužem putu uz maksimalnu brzinu pokreta. Posle izbačaja, da ne bi prestupio, bacač vrši promenu nogu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET