Realizacija ciljeva pedagogije sporta kod djece i mladih u klubovima borilačkih sportova | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Realizacija ciljeva pedagogije sporta kod djece i mladih u klubovima borilačkih sportova". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET APEIRON U _______
FAKULTET _________
________
REALIZACIJA CILJEVA PEDAGOGIJE SPORTA KOD DJECE I MLADIH U KLUBOVIMA BORILAČKIH SPORTOVA
SEMINARSKI RAD
_______ JANUAR , 2011.
UNIVERZITET APEIRON U _______
FAKULTET ________
_________
REALIZACIJA CILJEVA PEDAGOGIJE SPORTA KOD DJECE I MLADIH U KLUBOVIMA BORILAČKIH SPORTOVA
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Pedagogija sporta
SMJER: ______
_________, JANUAR 2011 godine
Sadržaj:
Uvod 1
Zašto se baviti sportom 2
Ciljevi i zadaci pedagogije sporta 3
Realizacija ciljeva pedagogije sporta kod djece i mladih u klubovima
borilačkih sportova 5
Prednosti bavljenja borilačkim sportovima za djecu i omladinu 5
Intelektualni razvoj djece i omladine u borilačkim klubovima 6
Razvoj samopouzdanja i psihofizičkih sposobnosti 7
Obrazovanje kadrova za rad sa djecom u borilačkim klubovima 7
Podsticanje djece na bavljenje borilačkim sportovima 8
Prednost borilačkih vještina u odnosu na ekipne sportove 10
Kada upisati dijete na borilačke sportove 10
Odabir pravilne borilačke vještine 11
Kako izabrati pravu školu-klub i pravog trenera u borilačkim klubovima 12
Uticaj treninga borilačkih vještina na uspjeh u školi kod djece 14
Zaključak 15
Literatura 16
UVOD
Sport danas zauzima visoko mjesto u društvu. Predstavlja vrlo složenu vaspitno- obrazovnu djelatnost i značajan je faktor razvoja mladih. Na žalost, pod uticajem opštih društvenih vrijednosti i u sportu uspjeh i kompetitivnost postaju važniji od samog vaspitanja. Umjesto sticanja znanja, vještina, podizanja sposobnosti i usvajanja moralnih vrijednosti, na prvom mjestu među ciljevima sportskih aktivnosti sve se češće ističe samo postizanje visokih rezultata i uspjeha. Iz tog razloga potrebno je veću pažnju dati upravo vaspitnim aspektima rada s djecom u sportu. Vaspitni uticaj na mlade sportiste imaju treneri i nastavnici koji s njima neposredno rade, roditelji, škola, grupa vršnjaka i okolina. Redovna nastava fizičke i
zdravstvene kulture, koja je dostupna svoj djeci, manje je pod pritiscima postizanja rezultata za razliku od sportskih klubova u kojima je na prvom mjestu postizanje uspjeha. Opstanak klubova nerijetko je u neposrednoj vezi s postignućima. Stoga treneri i pored svojih znanja i dobrih namjera, pod pritiscima uprava klubova, roditelja i drugih, moguće u drugi plan stavljaju vaspitni rad s djecom. Međutim, upravo bi treneri i sportski psiholozi trebali neprestano isticati kako je cilj sportskih aktivnosti djece i mladih uravnotežen psiho-fizički razvoj. Pri tome se ne smije zanemariti ni značajna uloga roditelja kroz njihovu podršku i realna očekivanja. Djeci i mladima od izuzetne je važnosti vršnjačka skupina u kojoj je status pojedinca određen i njegovom sportskom kompetentnošću. Uključivanje u različite sportske aktivnosti omogućava veći broj socijalnih kontakata i doprinosi razvoju prosocijalnog ponašanja. Nedovoljnim i neodgovarajućim odgojnim radom s djecom i kod sportista možemo očekivati različite oblike nepoželjnih ponašanja i negativne uticaje vršnjačke skupine. Stoga je važno pravilno usmjeriti rad trenera koji trebaju dobro poznavati svoje sportiste i razloge njihovog uključivanja u bavljenju sportom. Sportisti sami navode da su glavni motivi za bavljenje i ustrajanje u sportskoj aktivnosti uspjeh, zabava i izazov. Pretjerano isticanje samo jednog od ovih motiva može imati i neželjene posljedice, te je cilj rada sportskih radnika uravnotežiti ih. Imajući na umu poznatu Aristotelovu tezu Panta metron est - mjera je bit svega, u današnje vrijeme kada sport gubi neposrednu radost i postaje mukotrpno vježbanje, rad s mladima valja usmjeriti tako da omjer zabave, spontanosti i oduševljenja bude uvijek dovoljno doziran s napornim radom, postavljenim ciljevima i očekivanim rezultatima. Kako bi se što više djece i mladih uključilo u sportske aktivnosti, potrebno je pravilno postaviti ciljeve i izazove prilagođene svakom pojedincu. Time se omogućuje doživljaj uspjeha i jača motivacija za daljim sudjelovanjem u sportskim aktivnostima. Doživljaj uspjeha i lične efikasnosti temeljni su faktori razvoja slike o sebi i prevencije neželjenih oblika ponašanja. .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET