Pretreniranost u sportu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pretreniranost u sportu". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
С А Д Р Ж А Ј
УВОД 2
1.0.КАКО ДОЛАЗИ ДО ПРЕТРЕНИРАНОСТИ 3
2.0 ОБЛИЦИ И СИМПТОМИ ПРЕТРЕНИРАНОСТИ 4
3.0. КАКО ИЗБЕЋИ ПРЕТРЕНИРАНОСТ 5
4.0.САВЕТИ ЗА ПРЕВЕНЦИЈУ ПРЕТРЕНИРАНОСТИ 6
5.0.ЛЕЧЕЊЕ ПРЕТРЕНИРАНОСТИ 7
6.0.УЗРОЦИ ПРЕТРЕНИРАНОСТИ 8
7.0.КАКО ПОМОЋИ ПРЕТРЕНИРАНОМ СПОРТИСТИ 9
ЗАКЉУЧАК 10
ЛИТЕРАТУРА 11
УВОД
У савременом спорту,као професионалном,тако и рекративном ,услед превелике жеље за постизањем резултата често долази до нежељених последица ,једна од њих је и претренираност.Претренираност је стање снижених функција организма услед прекомерне и неадекватно дозиране физичке активности.
Синдром претренираности је стање дуготрајног осећања исцрпљености и немогућности обављања тренинга на нивоу на ком је био пре него што је дошло до претренираности.
Стање претренираности није резервисано само за врхунске спортисте ,управо супротно,чешће долази до претренираности код почетника у спорту из разлога што се за кратко време желе постићи циљеви који изискују напоре који нису адекватно дозирани с обзиром на тренутне функционалне могућности спортиста.
Претренираност са собом носи психофизичке потешкоће ,лоше утиче на спортисту ,гаси мотивацију и спортисту доводи у ситуацију да се осећа немоћним и слабијим него што у ствари јесте.На основу испитивања спроведеног међу данским фудбалерима ,установљено је да је чак 37% повреда проузроковано превеликим напорима односно претренираношћу.
1.0.КАКО ДОЛАЗИ ДО ПРЕТРЕНИРАНОСТИ
Дизањем свести о корисности физичке активности и благодетима које она доноси организму велики део популације се укључује у различите видове тренинга на властиту руку,што у већини случајева проузрокује неадекватан план вежбања,који резултира претренираношћу,да би се то избегло ,потребно је обратити се стручњаку из ове области.У процесу спортског тренинга смењују се периоди напора и одмора.Када се наруши равнотежа и напор који проузрокује стрес постане већи,а одмор неадекватан спортиста улази у стање претренираности.
Стрес не нус производ тренирања ,у зависности од његове количине може остварити позитивне или негативне ефекте на организам спортисте .Позитиван ефекат доводи до видног спортског напредка.Негативан стрес резултира психосоматским поремећајима и недостатком напредка,што погубно утиче на спортисту.
Покушавајући да појачаним тренингом надокнаде пропуштено у претнодном тренингу,спортсити исцрпљују своје ресурсе и нагомилавају велику количину стреса која доводи тело до стадиума претренираности.Поред похлепе за екстремно брзим напредком ,један од најчешћих разлога због кога долази до претренираности је нестручност спортског тренера.
Непознавање основних принципа спортског тренинга у комбинацији са неадекватном припремљеношћу спортисте на оптерећене изазове вћи број пато-физиолошких поремећаја у организму.Још један од честих примера претренираности јавља се код ране специјализације младих спортиста који немају створену адекватну базу моторичких способности која се стиче кроз игру и рекреацију и период одрастања.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET