Povrede u karateu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Povrede u karateu". Rad ima 54 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UNIVERZITET U NIŠU
FAKULTET ZA SPORT I FIZIČKO VASPITANJE
Bojan Andrejić 5588
POVREDE U KARATEU
(seminarski rad)
NIŠ 2009
SADRŽAJ
SPORTSKE POVREDE
KARATE
NAJČEŠĆE POVREDE U KARATEU
3.1. POVREDE MAKSILOFCIJALNE REGIJE
3.1.1.Povrede lica i vilica
3.1.2.Povrede mekih tkiva
3.1.3.Povrede zuba
3.1.4.Prelomi kostiju lica
3.1.5.Prelomi vilica
3.1.6.Prelomi srednje trećine lica
3.1.7.Luksacija mandibule
3.2. POVREDE GORNJIH EKSTREMITETA
3.2.1.Povrede ramena
3.2.2 Povrede lakta
3.2.3 Povrede šake
3.2.4 Prelom radijusa
3.3. POVREDE TRUPA
3.3.1 Vrat
3.3.2 Ledja
3.3.3. Rebra
3.4. Donji ekstremiteti
3.4.1. Povrede ligamenta kolena
3.4.2. Povrede meniskusa kolena
3.4.3 Povrede stopala i skočnog zgloba
3.5. POVREDE MIŠIĆA
3.5.1. Klasifikacija povrede misića
3.5.2. Mišićni kater - (grč mišića nakon povećanja mlečne kiseline)
3.5.3.Distensio (istegnuće)
3.5.4.Ruptura parcialis (delimični rascep mišića)
3.5.5.Kompletna ruptura (potpuni rascep - prekid mišića)
LITERATURA
SPORTSKE POVREDE
Iz godine u godinu, iz dana u dan, pred sportiste se  postavljaju sve veći zahtevi te je izloženost povredama sve veća. Granice ljudskih mogućnosti se svakodnevno pomeraju. Dokaz za to je činjenica da seniorske svetske rekorde od pre 30 godina, danas nadmašuju juniori. Zbog toga sportske povrede zauzimaju visoko mesto u redosledu učestalosti povreda u savremenom svetu.  Da bi se ta učestalost smanjila, od velikog je značaja kako preventiva tako i postupak neposredno posle povređivanja. Preventiva proizilazi iz razumevanja suštine i mogućnosti različitih tokova u procesima izlečenja povreda. Ove povrede su, po svojoj prirodi, najčesće lake povrede, ali mogu napraviti velike probleme u odnosu na takmičarsku sposobnost, zbog varljivog uverenja da je moguće brže izlečenje nego što to dozvoljavaju prirodni procesi. Lečenje sportskih povreda je specifično, a ciljevi su tačno definisani: povređeni sportista mora biti potpuno izlečen, a oporavak mora biti celovit, jer se, inače, rizikuje ponovno povređivanje, koje je najčešće teže od predhodnog.
Sportske povrede učestvuju u ukupnom broju povreda sa 10 - 15%, a najzastupljenije su u dobu pune takmičarske zrelosti, a to je između 20. i 30. godine života. Najčešće se povređuje koleno koje, uz skočni zglob, u osi lokomotornog sistema trpi najveće opterećenje. Po učestalosti povreda po sportovima ubedljivo prednjače skijaški sportovi zbog same podloge na kojoj se obavljaju i zbog velikog rizika po početnike.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET