Nastanak i razvoj fudbala | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nastanak i razvoj fudbala". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
NASTANAK I RAZVOJ FUDBALA
Seminarski rad
SADRŽAJ
Istorijski razvoj fudbala …………………………………………………………. 3
1.1.Kina ……………………………………………………………………………3
1.2 Japan ………………………………………………………………………….3
1.3 Meksiko i centralna Amerika ………………………………………………. 4
1.4 Američki indijanci …………………………………………………………… 4
2. Razvoj modernog fudbala ……………………………………………………….. 5
2.1 Zabrane igranja fudbala ……………………………………………………. 5
3. Nastanak pravila ………………………………………………………………….. 6
4. Priroda fudbalske igre ……………………………………………………………. 8
ISTORIJSKI RAZVOJ FUDBALA
1.1 KINA
Najraniji oblik igre za koji postoji naučni dokaz je tshu chu ,igra slična fudbalu koja se igrala u Kini u 2. i 3. vijeku p.n.e. igrači su loptu napravljenu od životinjske kože morali provući kroz rupu u mreži razvučenoj između bambusovih štapova visokih oko 10 m. Tshu chu se intenzivno igrao tokom dinastije Han i predstavljao vježbu fizičkih sposobnosti kineske vojske.
1.2 JAPAN
Još jedan oblik igre koji potiče sa Dalekog istoka je japanski kemari koji se pojavljuje 500-600 godina kasnije. To je kružni tip fudbalske igre, mnogo manje spektakularan. Kemari je predstavljao više časnu, ceremonijalnu aktivnost. Zahtijevao je određene sposobnosti ali ne i takmičarski duh kao što je bilo u kineskoj igri. U kemariu nije postojao ni najmanji znak borbe za posjed nad loptom. Igrači su morali da dodaju loptu jedan drugome na prilično malom prostoru,pri čemu im ona nije smjela pasti na tlo.
1.3 MEKSIKO I CENTRALNA AMERIKA
Gumena lopta pojavljuje se u Meksiku i Centralnoj Americi u periodu od 600. do 1600. godine. Igra koju su igrali stanovnici tih prostora igrala se na terenu u obliku slova I. On je bio dugačak 12-15 m sa uspravnim zidovima visokim par metara. Na sredini svakog zida je bio probušen kamen ili drveni prsten. Cilj igre je bio da se teška gumena lopta provuče kroz prsten.
1.4 AMERIČKI INDIJANCI
U XVI vijeku američki Indijanci igrali su igru zvanu psuschuakohowog što znači “skupiti se i udarati loptu nogom”. Plaže široke skoro 1 kilometar sa golovima udaljenim i do 2 kilometra bile su igralište za čak 1000 ljudi istovremeno.Igra je bila veoma gruba i često je rezultirala slomljenim kostima igrača koji se nisu mogli ni raspoznavati, jer su se ukrašavali raznim nakitom i farbali lice ratničkim bojama.
RAZVOJ MODERNOG FUDBALA
Najvjerovatnije su ove igre imale uticaja na fudbal ali razvoj fudbalske igre kakvu danas poznajemo dešavao se u Engleskoj i Škotskoj. Igra koja se razvijala na britanskim ostrvima od VIII do XIX vijeka imala je velik broj lokalnih i regionalnih oblika koji su vremenom uobličeni i usavršeni do današnjeg pojma fudbala i ragbija. Te igre su bile drugačije od svih dotad poznatih oblika; manje organizovane, više nasilne, više spontane i obično ih je igrao neograničen broj igrača. Povremeno, igre su bile takmičenje između cijelih sela i naselja; igralo se na ulicama, seoskim trgovima i poljima. Udaranje igrača je bilo dozvoljeno kao ,uostalom, i sve ostalo. Fudbal koji se tada igrao bio je masovni fudbal gdje br. igrača nije bio ograničen a pravila skoro nisu ni postojala (prema jednom zapisu iz Workingtona u Engleskoj u cilju postizanja pogotka bilo je sve dozvoljeno osim ubistva).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET