Metodika razvijanja brzine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Metodika razvijanja brzine". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
ŠTA JE BRZINA?
Pod pojmom brzina u antropomotoričkom smislu, podrazumeva se sposobnost, svojstvo ili osobina čoveka da izvrši motoričku aktivnost u minimalnom vremenu u datim uslovima.
Prema M. Gajić (1985) brzina je „sposobnost reagovanja na neki signal ili vršenje pokreta i jednostavnih kretanja za najkraće moguće vreme.“
Brzina je kao bazična motorička sposobnost dominantna u mnogim sportovima, kao što su: atletska sprinterska trčanja, brzo klizanje, plivanje na 50-100 metara, biciklizam na kružnoj stazi i dr. Međutim brzina i njeni oblici ispoljavanja bitni su i u drugim, kako životnim i radnim, tako i u sportskim aktivnostima (sportske igre, borilački sportovi, tenis, stoni tenis i dr).
Kada se govori o brzini, mora se imati u vidu činjenica da je i brzina višedimenzionalna motorička sposobnost i da u osnovi postoje četiri oblika ispoljavanja brzine:
Latentno vreme motorne reakcije
Brzina pojedinačnog pokreta
Frekvencija pokreta
Sprinterska brzina
Oblici brzine su relativno nezavisni jedan od drugoga. U praksi se brzina obično ispoljava kao kombinacija prva tri oblika ispoljavanja, iskazana kao sprinterska brzina. Brzina celokupnog kretanja zavisi ne samo od nivoa brzine, nego i od drugih faktora (snage, izdržljivosti, koordinacije, gipkosti).
LATENTNO VREME MOTORNE REAKCIJE obuhvataju 3 faktora:
Nervno (senzorno) vreme
Premotorno vreme
Motorno vreme
Latentno vreme motorne reakcije, kao oblik ispoljavanja brzine, uslovljeno je tipom nervnog sistema, osetljivošću receptora, brzinom protoka i prerade informacija. Treningom se ovo latentno vreme motorne reakcije veoma malo može uticati, pa ne treba mnogo vremena posvećivati radu na poboljšanju brzine reagovanja.
BRZINA POJEDINAČNOG POKRETA
Ova brzina se zapaža u mnogim sportovima, ali je veoma važna u karateu, boksu, mačevanju, tenisu, stonom tenisu, kolektivnim sportskim igrama, atletskim bacačkim disciplinama, sprinterskim disciplinama u atletici (na startu), brzom klizanju i dr.
Brzina pokreta rukom ne mora da znači i odgovarajuću brzinu pokreta nogom. Brzina pokreta rukom, npr: rukom u sagitalnoj ili frontalnoj ravni je različita što znači da različiti mišići u dejstvu imaju i različitu brzinu kontrakcije.
Na osnovu ovoga može se konstatovati da nema univerzalno brzih ljudi, nego da neko može biti veoma brz u nekoj aktivnosti, a u drugoj ne. Razlike u brzini pokreta rukom između muškaraca i žena su oko 17% u korist muškaraca.
Na povećanje brzine pojedinačnog pokreta može se vežbanjem (treningom) uticati u određenoj manjoj meri, na osnovu povećanja snage, koordinacije i gipkosti.
BRZINA FREKVENTNIH POKRETA
Pod brzinom frekventnih pokreta podrazumeva se njeno ispoljavanje u frekventnim cikličnim kretanjima (sprintersko trčanje, plivanje od 50-100 metara, veslanje na 500 metara, vožnja bicikla, brzo klizanje na 500 metara i dr.).
Brzina frekventnih pokreta se razlikuje na pojedinim sprinterskim deonicama, tako da se ne radi o istim frekventnim kretanjima, nego o donekle različitim od koraka do koraka, od zavesla do zaveslaja. Razvijanje frekventnih pokreta podrazumeva pokrete izvedene maksimalnom brzinom u toku 10-20 sekundi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET