Marketing sportske organizacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Marketing sportske organizacije". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


MARKETING SPORTSKE ORGANIZACIJE
Šta je Marketing?
Sportski marketing se može podeliti na dve kategorije:
marketing sportova (marketing sportskih događaja i opreme za posetioce i učesnike) i
marketing sa sportovima (promocija nesportskih proizvoda na sportskim događajima i korišćenje sportista da promovišu sportske proizvode).
Rani začeci sportskog marketinga datiraju od starog Rima, kada su crkveni velikodostojnici sponzorisali gladijatorske igre.
Moderno sportsko sponzorstvo se javlja u pedesetim godinama dvadesetog veka, sa sponzorisanjem prvog predsedničkog fitnes programa.
Značaj sportskog marketinga raste 1971. godine, kada vlada SAD-a zabranjuje reklamiranja cigareta na radiju i televiziji. 1984. godine Olimpijske igre u Los Anđelesu omogućavaju najveći porast sportskog marketinga, usmeravajući atletiku u sponzorisani biznis.
Sportski marketing predstavlja danas veliku i rastuću industriju, u kojoj se ugovori sklapaju u milionima i milijardama dolara.
Marketing prolazi kroz snažnu transformaciju, od masovnog ka individualiziranom marketingu. Razvoj industrijskog marketinga ranije, i uslužnog marketinga u skorije vreme, stvorili su uslove za razvoj relationship marketinga.
Sportski marketing čine sve aktivnosti dizajnirane da zadovolje potrebe i želje sportskih potrošača kroz proces razmene.
Sportski marketing obuhvata marketing:
proizvoda (opreme, odeće i obuće)‏
usluga (kao što su vešte poruke ili članstvo kluba)‏
entiteta (kao što su lige, timovi ili pojedinci)‏
Posebno značajno područje u okviru sportskog marketinga predstavlja ponašanje potrošača.
Plan marketinga sportske organizacije
Svaka firma pa samim tim i sportska organizacija u oblasti marketinga zavisi od uspešnosti ostvarivanja svoje marketing funkcije. da bi se to ostvarilo neophodno je da se pripremi i sistematski sporovodi marketinški plan. Ovim planom se dovode u vezu ciljevi organizacije sa raspoloživim sredstvima i obezbeđuje odgovornost menadžera za marketing i marketera.Plan marketinga je od velikog značaja za pripremanje ponuda za sponzorstvo - ova ponuda se izvodi iz marketinškog plana, takav plan čini važan razlog pri opredeljivanju za sponzorstvo.
Primer plana marketinga sportske organizacije
1.Smernice marketinškog projekta
1.1.Vizija - Glavne crte marketinške strategije (na koje tržišne segmente se stavlja naglasak); pozicioniranje proizvoda usluga u odnosu na tržišnu konkurenciju. Pretpostavke o potrebama i željama korisnika- kupaca usluga. Glavne vrednosti sportske organizcije kojima se ide u susret projektovanim potrebama i željama korisnika.
1.2.Ciljevi - Precizna formulacija:
a) sportskih (tehnoloških, operativnih) ciljeva (načiniti pomak u takmičarskom plasmanu, povećati kontingent platežno sposobnih vežbača za 20%, i sl.),
b) poslovnih ciljeva (povećanje naplative realizacije za 20%, povećanje čistog finansijskog rezultata-bruto marže za 10%, povećanje udela van-sportske naplative realizacije u ukupnoj realizaciji na 40%, i sl).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET