Lokomotorni aparat: kosti | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Lokomotorni aparat: kosti". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PANEVROPSKI UNIVERZITET APEIRON
Fakultet sportskih nauka
Banja Luka
LOKOMOTORNI APARAT: KOSTI
Seminarski rad
Nastavni predmet: BIOMEHANIKA SA KINEZIOLOGIJOM
SADRŽAJ :
1.Uvod .................................................................................................................. 3
2. Kosti.................................................................................................................. 4
2.1 anatomija kostiju................................................................................... 4
2.2 oblik i funkcija kostiju.......................................................................... 5
3. Osnovna podela kostiju.................................................................................. 6
3.1 kratke kosti............................................................................................ 6
3.2 duge kosti............................................................................................... 6
3.3 pljosnate kosti........................................................................................ 6
3.4 nepravilne kosti......................................................................................6
4. Funkcionalna adaptacija kostiju.................................................................. 7
5. Mehaničke osobine kostiju............................................................................ 8
6. Kosti kao poluge............................................................................................. 9
6.1 vrste poluga.......................................................................................... 10
7. Zakljucak....................................................................................................... 16
8. Literatura...................................................................................................... 17
1. Uvod
Svaki rad ili bilo koja druga ljudska djelatnost, uvijek je izražena pokretom,odnosno kretanjem. Pokret predstavlja osnovno sredstvo i prvorazredni cilj svih oblika kretnog ispoljavanja čovjeka. Potreba za kretanjem je jedna od osnovnih svojstava svih živih bića. Ponavljanjem pokreta poboljšava se motorika čovjeka što se odražava na stanje svijesti, a to opet omogućava usvajanje navika na još složenija kretanja. Pokret se može analizirati sa različitih aspekata: anatomskog, fiziološkog,biomehaničkog,korektivnog, psihološkog, pedagoškog, sociološkog, estetskog itd.
U najjednostavnijem određenju, ljudski pokret predstavlja pomjeranje ili pomicanje pojedinih dijelova tijela (segmenata) ili kompletnog tijela u prostoru. Međutim, ni jedan pokret ne može nastati, kao što ni jedno kretanje ne može biti uspostavljeno, niti narušeno mirovanje bez dejstva sile.
Analiza uslova kretanja živih tijela daleko je složenija od analize kretanja nežive prirode. Ta složenost i specifičnost kretanja živih tijela, kod kojih se mora voditi računa o mehaničkim osobinama kretnog aspekta i o biološkim uslovima organizma nametnula je novi pravac istraživanja i uslovila formiranje nove naučne discipline koja je našla svoj izraz pod pojmom biomehanika.
Prema tome, biomehanika se može definisati kao nauka o kretanju živog tijela i o kretanju čiji je uzrok živo tijelo.
To je specifična naučna disciplina, praktičnog karaktera, koja se koristi fizičkim opažanjima u istraživanju uticaja unutrašnjih i spoljašnjih sila na čovjekovo tijelo, za vrijeme kretanja i mirovanja (relativnog).
Dakle, biomehanika proučava stanje kretanja i promjene stanja kretanja živog tijela u odnosu na uzroke (sile) i u odnosu na uslove spoljašnje sredine.
2. Kosti
Lokomotorni aparat čovjeka (LMA) predstavlja njegov koštano - zglobno - mišićni sistem koji mu omogućava promjenu položaja u prostoru i sve druge voljne mehaničke pokrete.On se sastoji iz dva dijela i to: aktvni i pasivni dio.
U aktivni dio aparata za kretanje spadaju mišići, i to skeletni mišići jer jedino oni posjeduju vlastitu motoriku, dok njegov pasivni dio čine kosti i zglobovi.
2.1 Anatomija kostiju
Savršena ravnoteža između različitih vrsta tkiva zaslužna je za čudesnu lakoću i otpornost kosti. Dok joj je unutrašnjost spužvasta, lagana i elastična, vanjski slojevi kosti moraju biti čvrsti kako bi zašitili krvne žile i dragocjenu koštanu srž.Koštana srž je “tvornica” u kojoj nastaju sva krvna tjelašca.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET