Astma u sportu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Astma u sportu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ASTMA I SPORT
ODRICANJE ODGOVORNOSTI
Ovaj rad služi samo kao informacija i ne smije se smatrati zamjenom za lijecnicki savjet. Obavezno: prije provođenja bilo koje aktivnosti opisane u tekstu ispod konsultvati se sa vašim doktorom.
Astma je hronična upalna bolest bronhija obilježena napadima reverzibilne bronhoopstrukcije, koje karakteriše kratkoća daha, kašalj, otežano disanje, pištanje i osjećaj stezanja u prsima. Tom prilikom dolazi do prekomjerne reaktivnosti bronhija na alergijske, fizičke, hemijske, infektivne i druge podražaje. Izloženi podražajima, dišni putovi postaju edematozni, suženi, ispunjeni sluzi i preosjetljivi. Nastaje reverzibilna opstrukcija dišnih putova koja prolazi terapijom ili spontano. Ako je terapija astme adekvatna, tokom dužeg vremena upalna reakcija će biti smirena, simptomi pod kontrolom, a astmom prouzrokovani problemi spriječeni.
Broj oboljelih od astme se povećava, posebno brzo među djecom u gradskim sredinama. Astma je najčešća hronična bolest školske dobi. Uzrok je najvećeg broja izostanaka iz škole i među najčešćim uzrocima hospitalizacije školske djece.
Oblici i klasifikacija astme
Astma se obično dijeli na:
Alergijsku kod koje su napadi uzrokovani izlaganjem nekom vanjskom antigenu. To je najčešći oblik astme koja započinje obično u prva dva desetljeća života i najčešć e je udružena s drugim alergijskim pojavama u bolesnika kao i u drugih članova porodice.
Nealergijsku u kojoj uzročni mehanizmi nisu imune prirode. Pojavljuje se obično nakon tridesete godine života, u bolesnika bez atopijske sklonosti. U tom obliku mnogi podražaji mogu uzrokovati bronhospazam: plućne infekcije, hladnoća, psihički stres, tjelesni napor, udisanje nadražujućih sredstava.
Najznačajniji faktor rizika je atopija, nasljedna sklonost alergijskoj reakciji. U već ine djece astma je alergijska bolest pri čemu ulogu alergena imaju pelud, ekskreti grinja i žohara u kućnoj prašini, plijesni te prhut i dlake kućnih životinja. Ukoliko se poteškoće sa astmom vezuju za određena godišnja doba onda je vjerovatno riječ o alergijskoj astmi i to na primjer, u proljeće zbog alergije na pelud stabala ili trava, a na jesen na pelud korova. Ako smetnje traju po cijelu godinu, moguć e da je alergija na tvari čije pojavljivanje nije vezano za godišnje doba, kao što su to npr. kućna prašina (nalazi se u kućnom namještaju, posteljini, tepisima, madracima i dr.), dlaka kućnih ljubimaca i njihovu slina, izlučevine žohara te spore raznih gljivica.
Mnogi faktori rizika za razvoj astme ujedno i pogoršavaju astmu te su poznati kao pokretači bolesti, jer izazivaju napad astme: dim pri sagorijevanju drveta, duhanski dim, tjelesni napor, jaki emocionalni podražaji kao smijeh ili plač, hladan zrak, promjene vremena, neki lijekovi, virusne ili bakterijske infekcije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET