Siromaštvo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Siromaštvo". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Београду – Географски факултетет
Основне студије: Просторно планирање
Предмет: Планирање социјалног развоја
С и р о м а ш т в о
Београд, 2012 . година.
Садржај:
Увод................................................................................................................................3
Узроци сиромаштва у Србији...................................................................................5
Статистика сиромаштва у 2006.години..................................................................5
Сиромаштво по регионима у 2006.години..............................................................6
Сиромаштво према типу домаћинства...................................................................6
Сиромаштво према старости у 2006.године...........................................................7
Сиромаштво према полу и брачном статусу носиоца домаћинства у 2006....8
Сиромаштво према образовању носиоца домаћинства у 2006.г........................8
Сиромаштво према главном извору прихода домаћинства у 2006.г.................8
Сиромаштво према карактеристикама становања у 2006.г...............................9
Социјална искљученост...........................................................................................10
Типологија индикатора...........................................................................................11
Методологија формирања индикатора друштвене укључености у Србији..12
Финансијско сиромаштво........................................................................................12
Могућност праћења Лакен индикатора у Србији..............................................13
Предлог националних специфичних индикатора...............................................14
Литература.................................................................................................................15
УВОД
Данас се узима да је сиромаштво стање када недостају основне могућности за достојанствен живот. Манифестује се на разне начине, међу којима су: недостатак прихода и средстава да се осигура одржива егзистенција, глад и неухрањеност, немогућност приступити адекватном лечењу у случају болести, ограничене или никакве могућности образовања, повећана смртност од болести, бескућништво и неадекватни стамбени услови, друштвена дискриминација и изолација. Битне карактеристике су и искљученост из процеса одлучивања, грађанског, друштвеног и културног живота заједнице.
У економском извештају за 2004. годину Светска банка наводи: испод линије сиромаштва, са потрошњом од једног долара дневно живи 40% људи у Јужној Азији, 46% у подсахарској Африци, 15% у Источној Азији и на Пацифику, 16% у Латинској Америци, 5% у Европи и Средњој Азији и 2% на Блиском Истоку и у Северној Африци.
Сиромаштво се може посматрати као доходовано (незадовољавање минималних животних потреба) и недоходовано (незадовољавање потреба везаних најчешће за образовање, здравље итд.) Један од типова доходованог сиромаштва је апсолутно сиромаштво. Под њим се подразумева проценат становништва које живи испод одређеног износа расположивог дохотка. Обично се темељи на тачно утврђеној потрошачкој корпи прехрамбених производа. Код нас, 2002. године, одређен је минимални просечни дневни износ калорија – 2.288. Минимална потрошачка корпа за стандардно дефинисано четворочлано домаћинство ( кога чине 2 одрасла члана, једно дете до 7 година и једно дете од 7-18 година) износила је 7.605 динара месечно. Линија сиромаштва је дефинисана тако да и поред издатака за храну садржи и друге издатке (одећа, обућа, хигијена, превоз, здравље, образовање итд.). Она је одређена као укупна потрошња оних домаћинстава чија је потрошња хране једнака минималној потрошачкој корпи. На тај начин утврђена је линија сиромаштва која износи 4.489 динара по члану породице. Испод ове линије сиромаштва налази се 10,6% становништва Србије или око 800.000 становника. У 2002.години приближно сваки десети становник у Србији је био сиромашан, јер је његова потрошња по потрошачкој јединици у просеку била мања од 4.489 динара.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET