Religija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Religija". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
RELIGIJA
„Sve religije priznaju bitije Božije. Sve priznaju Boga kao prvouzročnika svega što postoji. Sve priznaju realnu vezu božanske sile sa čovekom. Sve priznaju da Bog zahteva ispunjavanje moralnog zakona, sve priznaju, osim materijalnog, i nevidljivi svet; sve priznaju zagrobni život.“
– Valentin Svencicki, O Bogu
Sociolosko objasnjenje sustine religije predstavlja znacajnu problematiku,kako sa stanovista teorije,tako,pre svega,sa stanovista prakticnog odnosa prema njoj.
Kao element kulture i kao oblik drustvene svesti ,religija je specifican pogled na svet i nacin shvatanja sveta,a njenu bitnu karakteristiku predstavlja podvostrucavanje sveta:s jedne strane postoji vidljivi,a s druge strane nevidljivi svet (svet bogova).
Da bi se izbegle mogucnosti pogresnog razmisljanja o religiji,prethodno bi trebalo ukazati na nekoliko znacajnih momenata.
Religiju ne treba poistovecivati sa verovanjem u jednog boga,jer postoje religije sa vise bogova,a u nekim religijama uopste nema bogova.Takodje ne treba je poistovecivati sa moralnim normama po kojima se upravljaju vernici.U sustini,mnogim religijama je strana ideja da bogove zanima kako se ljudi ponasaju na Zemlji.
Treba imati u vidu da religija ne mora uvek da se bavi idejom o nastanku ovakvog sveta kakav jeste.Postoje religije koje imaju mitove o postanku ovoga sveta,isto tako postoje mnoge religije koje takve mitove uopste nemaju.
Religija se ne moze poistovecivati sa necim natprirodnim,u smislu verovanja o postojanju nekog univerzuma “van sveta cula”.
Ono sto je zajednicko svim religijama je sto sve religije barataju nizom simbola koji izazivaju osecanje postovanja i strahopostovanja i sve religije imaju svoje rituale u kojima ucestvuju vernici.
Kada je rec o ritualima radi se o molitvama,pevanju,jedenju odredjene vrste hrane ili suzdrzavanju jedenja odredjenih vrsta hrane-posta.
Religiju cine sledeci elementi:
1) Teorijski (sistem verovanja)
2) Emocionalni (kompleks najrazlicitijih verovanja)
3) Prakticni (skup razlicitih radnji)
4) Institucionalizacija i personifikacija (crkva kao religiozna organizacija i verski,odnosno crkveni velikodostojnici)
Magija je iracionalni oblik ljudske delatnosti koji posrazumeva uticanje na dogadjaje uz pomoc napitaka,pojanja ili ritualnih postupaka od strane odredjenih pojedinaca.Postoji tzv.
“bela magija” koja ljudima donosi korist i “crna” magija koja ljudima donosi nesrecu ili bolest.Najvaznija sredstva magije su tabu,totem i fetis.
Tabu je posebna vrsta zabrane koja je sankcionisana od strane drustva,a prisutna je gotovo u svim kulturama.Tabu ima snagu zakona,koji ne sme da se prekrsi doprinoseci tako koheziji drustva.
Totem je krvni znak koji znaci verovanje u praoca roda,obicno umrlog muskog pretka.To je verovanje u postojanje krvne veze izmedju ljudske grupe umrlog pretka koji zivi u nekim zivim ili mrtvim predmetima iz prirode.
Fetis je verovanje u sile zivotinja,biljaka i stvari koji imaju nadprirodni karakter.Fetis se pojavljuje kao sveti predmet,ali i kao simbol moci u primitivnim zajednicama.Poglavica fetisa je bio vazniji od svih ostalih jer je donosio najvaznije ekonomske odluke .
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET