Problem nasilja u porodici | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Problem nasilja u porodici". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
Uvod …………………………………………………………………………. 3
Oblici nasilja u porodici …………………………………………………….. 4
Žrtve nasilja u porodici …………………………………………………… 5-6
Teorijski pristupi dokazivanja nasilja u porodici ………………………… 7-8
Ciljevi istraživanja ………………………………………………………….. 9
Statistički metod istraživanja i anketiranje ……………………………… 9-10
Rezultati istraživanja ………………………………………………………. 11
Zaključna razmatranja ……………………………………………………… 12
Primeri nasilja u porodici ………………………………………………. 12-13
Literatura …………………………………………………………………… 13
Uvod
Nasilje, svojstven svim društvima i ljudima uopšte, definiše se kao upotreba sile, pretnje ili zloupotreba moći prema drugom licu. Nasilje u porodici predstavlja poseban društveni oblik nasilja kojim se krše prava na život, slobodu, fizički, psihički i seksualni integritet, bezbednost i ljudsko dostojanstvo pojedinca, u ovom slučaju člana porodice. Takođe i promene u javnom životu kao što je rat, nemaština, gubljenje zaposlenja, mogu značajno uticati na odnose među ljudima i pojavljivanju nasilja u porodici. Nasilje u porodici se može javiti u više oblika kao što su: nasilje prema deci, nasilje u braku, nasilje prema članovima zajedničkog domaćinstva. Svaki od ovih oblika nasilja podrazumeva primenu fizičke i psihičke sile prema članovima porodice uz ugrožavanje sigurnosti i ispoljavanje kontrole i moći nad žrtvama. Nasilje u braku podrazumeva svako fizičko, psihičko, seksualno i ekonomsko zlostavljanje žene od strane muža ili vanbračnog partnera. Nasilje u porodici je fenomen koji je prisutan u celom svetu kao i u svim kulturama; ljudi svih rasa, verskih, seksualnih i političkih opredeljenja, društvenih i kulturnih nivoa i polova. Javnosti je skrenuta pažnja na nasilje u porodici pojavom ženskog pokreta, naročito feminizma i pokreta za ženska prava koja su nastala sedamdesetih godina 20.veka. Njihov glavni cilj je bio rešavanje problema pretučenih žena od strane njihovih muževa.
Svest o nasilju u porodici kao i shvatanje ovog prestupa, razlikuje se od zemlje do zemlje. Procenjuje se da je u Velikoj Britaniji i SAD-u samo trećina slučajeva nasilja u porodici prijavljena policiji. A prema podacima Viktimološkog društva Srbije, svaka četvrta žena na Balkanu trpi nasilje u porodici. Utvrđivanje rasprostranjenosti nasilja nad ženama i decom i uopšte nasilja u porodici, neophodno je radi donošenja programa intervencija za zaštitu. Neki od načina utvrđivanja rasprostranjenosti nasilja u porodici su anketiranje, metod intervjuisanja, statistički metod.
Oblici nasilja u porodici
Nasilje u porodici se pojavljuje u različitim oblicima i uključuje fizičko nasilje, psihičko nasilje, seksualno nasilje i ekonomsko nasilje.
• FIZIČKO NASILJE se odnosi na povrede oštrim i tupim predmetima, udaranje po glavi i telu, čupanje kose, batinjanje, šutiranje, nanošenje opekotina, davljenje, bacanje na zid ili pod, zaključavanje(ugrožavanje slobode kretanja), izlaganje opasnostima, itd.
• SEKSUALNO NASILJE podrazumeva svaku povredu polne slobode i polnog morala, »klasično« silovanje, svaki vid prisiljavanja na seksualni odnos, svaki vid degradiranja i ponižavanja na seksualnoj osnovi.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET