Pojam ljudske lepote | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam ljudske lepote". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
BESPLATNI GOTOVI SEMINARSKI, DIPLOMSKI I MATURSKI RAD.
RADOVI IZ SVIH OBLASTI, POWERPOINT PREZENTACIJE I DRUGI EDUKATIVNI MATERIJALI.
SADRŽAJ:
- Uvod_________________________________________________________________3
- Estetski ideali i standardi od Grka pa do danas_____________________________4
- Estetska hirurgija- potreba i(li) luksuz modernog doba_______________________9
- Zaključak____________________________________________________________12
- Literatura___________________________________________________________13
UVOD
U savremenom društvu fizička ljepota postala je jedna od glavnih vrijednosti, svojevrsni kapital, a sa usavršavanjem, to jest približavanjem aktuelnom estetskom idealu, tijelo postaje i moćno „sredstvo“ u društvenoj promociji. Onaj ko je vlasnik lijepog tijela ima
i to vrlo često, u svakodnevnom životu i veći izbor mogućnosti na raspolaganju da svoj društveni položaj učini boljim. Ljepota, naime, postaje upotrebna vrijednost, proizvod za razmjenu koji u savremenom (potrošačkom) društvu, ima svoju tržišnu „cijenu“.
Pojam fizičke ljepote konstantno je problematizovan kroz istoriju ljudske misli. Iz osnovnog razloga što je ljepota kao fenomen oduvijek bila važan kvalitet objekta, odnosno subjekta. Kroz istoriju su se, upravo zbog toga, kontinuirano javljala individualna i kolektivna nastojanja da se približe vladajućem estetskom idealu.
Iako se ljepota nalazi svuda oko nas, u prirodi, u umjetničkim djelima, pa i u nama ili „na“ nama, ukoliko govorimo o njenom smislu, karakteristično je da je uvijek izvan granica neposredne upotrebljivosti, čak iako upotrebljeni predmet ili institucija preko kojih se pojavljuje ujedno pruža i čulno uživanje počev od dopadanja, pa sve do ushićenosti. Jer čime drugim objasniti trud oko izrade „lijepog“ predmeta, kad i „ružan“ može zadovoljiti neku odredjenu funkciju, osim ako nije u pitanju nastojanje da se posmatraču omogući, mimo korisnosti, vizuelni, a time i unutrašnji, čulni užitak. Znači, ljepota predmeta, umjetničkog djela, prirode, ljudskog tijela jeste standardizovano iskustvo ili naučena kultura, koja izazivanjem afekata, čulnih podsticaja prevazilazi pragmatizam. Sam doživljaj ljepote zavisi od toga kako ga subjektivno tumačimo.U tom smislu, svaka individua predstavlja biosocijalni prostor otvoren za potencijalnu nadgradnju, a jedna od glavnih preokupacija u tom procesu jeste estetsko usavršavanje.
ESTETSKI IDEALI I STANDARDI OD GRKA PA DO DANAS
Iako se u svim društvima ljepoti ljudskog tijela pridavala izuzetna pažnja, kult tijela ponikao je u antičkoj Grčkoj. Grci su fizičku ljepotu učinili simbolom moralnog i duhovnog savršenstva, idealizujući ljudsko tijelo i čineći ga jednim od najinspirativnijih oblika za umjetničko angažovanje na putu do savršenog. Podvlačio se znak jednakosti između ljepote i simetrije, to jest stroge proporcionalnosti (Poliklet je u IV v. p. n. ere izradio statuu koja je nazvana Kanon i u kojoj su bila otjelotvorena sva pravila o idealnoj proporciji čitave figure). Grčki ideal savršenstva je bio predstavljen pojmom kalokagathia, koji je nastao spojem pojmova kalos (lijepo) i agathos (dobro), upravo onako kako su gotovo svi grčki mislioci i stvaraoci tumačili ljepotu, kao spoj dobrog, intelektualnog i prijatnog za oko. No, od antike do danas odnos pojedinca i društva prema ljepoti, naročito fizičkoj, mijenjao se. Tako je u savremenom društvu fizička ljepota postala jedna od glavnih vrijednosti. Na neki način pokret ili popularna ideologija, odnosno moćno sredstvo u društvenoj promociji. Ljepota se pretvorila u proizvod za razmjenu koji, kao i sve ostalo u savremenom (potrošačkom) društvu, ima svoju tržišnu cijenu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET