Pojam i vrste društvenih grupa | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i vrste društvenih grupa". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Факултет за образовање дипломираних правника и дипломираних економиста
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: Социологија
Тема : Појам и врсте друштвених група
Професор : Студент :
Бр. Индекса :
I 34/10
Велика Плана 11.2010
САДРЖАЈ
1. УВОД…………………………………………………………………………….3
2. ДРУШТВЕНЕ ГРУПЕ И ЊИХОВА ПРАВА...…………………………….4
2.1. Појам друштвених група …....……………................……………..4
2.2. Карактеристике друштвених група.............…………....………...5
2.3. Функције друштвених група….……………………………………..6
2.4. Врсте друштвених група…………………………………………….…7
2.5. Класификација група………………………………………….……..10
4. ЗАКЉУЧАК….…………………………………..…………………………….12
5. ЛИТЕРАТУРА..……………………………………………………...………...13
1. УВОД
Социологија проучава структуру и историјско трајање група,организација и установа, али проучава и њихове промене, као и промене глобалног система у оквиру којег оне постоје и функционишу.
Главни елементи структуре сваког глобалног друштва јесу различите друштвене групе, организације и установе, као релативно трајне колективне друштвене творевине којима се социологија понајпре бави. То су сложене друштвене творевине које су састављене из више различитих друштвених процеса и њима одговарајућих друштвених односа који су кристализовани као колективни облици друштвениг деловања и живота.
У току целе историје човечанства људи су живели у колективима, већим или мањим, организованим или неорганизованим, једноставно у најразличитијим друштвеним скупинама.Опстанак људи данас је потпуно немогућ изван друштвених група.
У првобитној заједници налазимо хорде, а касније родовске, генсовске групе.
Са развојем производних снага и друштвене поделе рада стварају се нове друштвене групе као што су: породица, класа, сеоске и градске скупине људи, административне, школске, војне и друге друштвене групе.
Друштвене групе су организоване или неорганизоване групе људи у којима се обављају разне врсте активности, ради задовољавања одређених интереса.
Постоји осећај заједничке припадности који је више или мање изражен код припадника једне групе.
2. ДРУШТВЕНЕ ГРУПЕ И ЊИХОВА ПРАВА
2.1. Појам друштвених група
Друштвена група је скупина људи који на основу међусобно повезаних процеса у које су укључени, или који се на њих односе, чине једну целину.
Што је друштво развијеније и човекове потребе разноврсније, то су и друштвене групе бројније и по своме карактеру и садржају разноврсније. Из задовољавања потреба људи да остваре своје интересе, на различитоме степену развоја друштва настајале су и различите друштвене групе.
Свако конкретно друштво сачињено је од група. Група је, како каже Опенхајмер "било какав трајнији круг особа (велики или мали, тренутан или трајан, чврсто организован или лабаво повезан) које делују истовремено и на сличан начин, на исти спољни подстицај и на основу заједничког стања свести.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET