Pojam društva | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam društva". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод 3
1. Појам друштва 4
2. Настанак људског друштва 4
3. Социолошки појам друштва 6
4. Друштвене појаве 8
4.1. Друштвени процеси 8
4.2. Друштвене творевине 8
5. Друштвени односи 9
6. Однос природе и друштва 9
7. Појам друштвене моћи 10
Закључак 13
Литература 14
Увод
Друштвени живот људи одвија се између нестабилности, неизвесности, хаоса, рата и извесности, стабилности, поретка, мира. Наука која покушава да на систематски и методички начин опише, именује, класификује, анализира, објасни и разуме свеколику сложеност друштвених односа, установа и вредности, назива се социологија. Њено поље проучавања одређују сами социолози и крећу се од проблема целине друштва до проблема у малим друштвеним групама.
Поред проучавања друштва у целини, социологија проучава и поједине друштвене појаве (догађаје), односе између друштвених група, друштвене институције и делатности и утврђује оно што је опште у појави.
Свако од нас види лекара у болници или продавца у пекари а социолог у томе открива припаднике појединих професија или обављање друштвене улоге. Ми запажамо богате и сиромашне грађане, а социолог их види као припаднике друштвених класа и слојева. Људи су живели у социјализму и капитализму, или теже њиховом остваривању, а социолог у томе налази одређени друштвени однос. Посматрање демонстрација на улици или штрајка за социолога је израз неког сукоба у друштву. Када одлазимо у школу, болницу, војску, цркву, полицију, ми одлазимо у друштвену институцију а не у обичну зграђу.
Професија, класе и слојеви, друштвени однос, сукоб, институције су оно што је општост у друштву и то су социолошке категорије којима изражавамо богатство и разноврсност појединачног искуства.
Социологија проучава појам друштва и његов састав из разних елемената – друштвених појава , и то је оно што би се могло назвати друштвеном статиком , јер се овде друштво проучава , углавном , у стању мировања , даје се пресек друштва без обзира на његово кретање . Други део социологије проучава друштвено кретање , динамику друштва , тј . он проучава односе , везе , међуутицај , с једне , друштва и вандруштвених појава (природа , појединац ), а , с друге стране , друштва као целине и његових саставних елемената и , најзад , самих тих елемената међусобно . Она проучава како се и зашто друштво креће , мења.
1. Појам друштва
У социолошкој литератури се срећемо с употребом речи друштво које има више значења . Најпре се употребљава да би означило скупни живот који чине више јединки , имајаћи у виду разлике људског од животињског , затим изразом друштво подразумева се свака посебна заједница која је у саставу људског друштва (гене , племе , народ , нација итд .), као и професионалне организације (друштво социолога , економиста , правника , лекара , инжењера итд .). Такође се придају различита значења изразу друштвене појаве . Једном се мисли на појаву производње , други пут на појаву ратне операције , трећи пут на појаву криминала . Зато се ови термини који се користе у социологији морају ближе одредити како би се могао донети закључак на које се значење односи израз друштво.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET