Omladina i društvene promene | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Omladina i društvene promene". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА ЗА ВАСПИТАЧЕ
ШАБАЦ
ОМЛАДИНА И ДРУШТВЕНЕ ПРОМЕНЕ
~ Ceминарски рад из социологије ~
Шабац, 2009.
САДРЖАЈ:
I Омладина..............................................................................................4
Појам и дефиниција....................................................................4
Омладина Србије у водама транзиције.....................................6
Канцеларија за младе................................................................12
Унапеђивање омладине путем решавања конфликата медијације...................................................................................15
II Друштвене промене.......................................................................19
Појам..........................................................................................19
Савремено друштво..................................................................22
Породица и друштвене промене..............................................23
Образовање у савременом друштву........................................24
Масовно друштво......................................................................25
I Омладина
1.1 Појам и дефиниција
Често се употребљава термин 'адолесценција' као синоним за омладину, који се односи на период човековог развоја између пубертета и постизања одраслости. То је период у коме долази до физичког, интелектуалног, емоционалног и социјалног сазревања личности и трагања за сопственим идентитетом који прати наглашена тежња за независношћу од одраслих.
Омладина постаје социјално маргинализована и на себе упућена посебност. Нестаје потреба за ауторитативним надзором и дисциплиновањем појединца, а уместо породице и школе то сада ради сама друштвена структура. Млади су данас изложени новим структуралним принудама које дају нове подстицаје и мотиве њиховом деловањну и понашању.
У оквиру нових друштвених покрета, омладина се данас све више критички односи према основним вредностима и претпоставкама модерног историјског друштва. Учешћем у новим друштвеним покретима, млади развијају нове моделе културних и политичких активности кроз које доказују своју равноправност са друштвом одраслих и институцијама. Омладина је контекстуално доведена у положај да може да трага за својим личним и социјалним идентитетом. Категорија идентитета је полазна тачка теорије омладине у модерном историјском друштву.
Најважнија обележја омладине су: животно доба, разне социјалне конотације које друштво придаје младима, раскорак између психофизичке и друштвене зрелости који има за последицу неравноправан друштвени положај младих у односу на референтне групе одраслих и изграђивање специфичне омладинске свести која младе разликује од света одраслих.
Омладину можемо дефинисати као посебно друштвено стање генерацијско-узрасног дела популације које у условима цивилизацијске кризе карактерише мноштво потенцијалних животних искустава и инфериорност у погледу реализације животних шанси, која омладину са своје стране предиспонирају за системски начин мишљења и укључивање у нове друштвене покрете као равноправне учеснике у друштвеном кретању којим се мења и ствара историја.
Иако у светској литератури постоје разна појмовна одређења младих, различитог приступа разних наука и неодређености самог појма, омладину можемо дефинисати као категорију младих која се налази у процесу образовања, тј. ван процеса рада и сопствених сталних извора прихода, односно средњошколци и студенти или млади, за све оне којима је друштво дало такав статус.
У Србији има око милион и по младих, што у односу на укупан број становника чини 20 %.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET