Nenasilno rešavanje konflikata | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nenasilno rešavanje konflikata". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
S A D R Ž A J
UVOD....................................................................................................................2
POJAM “KONFLIKT”..................................................................................3
UTICAJNI ELEMENTI I TOK KONFLIKTA.............................................6
PREDMET KONFLIKTA I NJEGOVO OTKRIVANJE.............................7
ZNAČAJ UOČAVANJA KONFLIKTA U SFERI OBRAZOVANJA I VASPITAVANJA.........................................................................................8
NAČINI REŠAVANJA KONFLIKTA.........................................................9
NENASILNO REŠAVANJE KONFLIKTA.................................................9
6.1 Stabilizirajući faktori bezbednosti kod nenasilnog rešavanja konflikta....... 10
6.2 Principi za ublažavanje konflikta................................................................. 10
6.3 Načini nenasilnog rešavanja konflikata .......................................................12
6.4 Faze rešavanje konflikta .............................................................................. 13
ZAKLJUČAK ......................................................................................................16
LITERATURA .....................................................................................................17
U V O D
Konflikti su pojava u međuljudskim odnosima, koja može biti rezultat: nesporazuma, različitih duhovnih ili kulturnih vrednosti, suprostavljenih interesa, različitih viđenja sopstvenih i tuđih interesa, nezadovoljenih potreba ili nesposobnosti u izražavanju sopstvenih osećanja i mišljenja.
Konflikti postoje u ophođenju sa bližnjima u svakodnevnom životu, ali i unutar ili između grupa i zajednica. Na osnovu ovoga konflikti se nužno pojavljuju i u školi koja na kraju predtavlja samo jednu od “slika” socijalnog miljea našeg okruženja.
Tema rada će biti razmatranje mehanizma nastanka konflikata među pojedinicima i grupama i njihovog načina nenasilnog rešavanja.
Većina ljudi se povremeno nađe u konfliktnim situacijama. Obično su takvi konflikti rezultat nesporazuma, različitih ličnih verovanja i vrednosti, suprotstavljenih interesa, nezadovoljenih potreba ili nesposobnosti u izražavanju sopstvenih osećanja i mišljenja. Naći se u konfliktnoj situaciji i biti u mogućnosti da pritom pronađeš razumno rešenje može biti veoma težak zadatak....Ne možeš „pobediti" u konfliktnoj situaciji, jer pobeda bi u tom slučaju značila da je ishod cele situacije zadovoljavajući samo za jednu od suprotstavljenih strana. To ni u kom slučaju nije kompromisno rešenje.
Ovu sociološku pojavu interakcije dve suprotstavljene strane ne treba prikrivati ili suzbijati već treba aktivno raditi na njihovom rešavanju. U današnje vreme jedini ispravan način rešavanja konflikata je upravo nenasilno rešavanje konflikata a što i jeste tema ovog rada.
POJAM KONFLIKTA
Sam pojam “konflikt” je veoma teško precizno definisati. Konflikti su izrazito složen i višeznačan fenomen a time istovremeno i teško, precizno odrediv pojam i kategorija. Konflikt i konfliktni odnosi i njihove brojne vrste, aspekti i dimenzije predstavljaju predmetnu osnovu istraživanja brojnih nauka od psihologije i antropologije do filozofije i političkih nauka.
sl.1 Slika situacije koja odgovara nerešenom konfliktu
Teorija koja razmatra oblast konflikata smatra da konflikti u susštini nisu negativna pojava ukoliko njihovo postojanje rezultuje dostizanjem optimalnog razrešenja nekog pitanja. Takve konflikte možemo s pravom nazvati produktivni konflikt. Sa druge strane konfliktna situacija često mođe dovesti do trenutka kada ni jedna os strana neće, ili ne vidi, da prihvati razloge driuge strane kao relevantne i ispravne. Ovakve konflikte sa pravom možemo nazvati neproduktivnim ili blokirajućim konfliktima.
Upravo umetnost nenasilnog rešavanja konflikata je uspešno prevođenje blokirajućih konflikata (oni koji ne donose rešenje) u produktivne konflikte koji za rezultat rešenja konflikta imaju poboljšanje u odnosu na vreme pre konflikta ili pronalazak rešenja situacije-problema zbog kojeg je i nastao konflikt. Dakle, za kvalitetno rešavanje konflikta neophodno je da dođemo u situaciju da je stanje odnosa ili rešenje bolje nego stanje pre konflikta.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET