Nasilje u porodici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje u porodici". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka škola za vaspitače strukovnih studija Aleksinac
SOCIOLOGIJA
Tema: Nasilje u porodici
Aleksinac, 2009
UVOD
Porodica je bio-psiho socijalna drustvena zajednica roditelja i njihove dece u kojoj treba da vladaju skladni i harmonični odnosi izmedju svih njenih članova.
Stvarnost je suprotna, nesklad i nasilje su osnovne karakteristike nekih porodica. Interakcija izmedju pojedinim članovima je loša što dovodi do nesklada koji se odražava na ostale članove, a tako i na sve sfere drustvenog zivota čiji su deo i oni. Savremena društva teže demokratskom uređenju koje se zasniva na zaštiti pojedinca u svim delovima društvenog života.
Porodica je postala, u brojnim slučajevima, oaza nasilja, izgovor za brutalna iživljavanja nad slabijim, potčinjenim članom.
Svakodnevno na stranicama crnih hronika, možemo pronaći članke o kriminalnim slučajevima i potresnim ispovestima, a koji su posledica ovog nasilja. Naseilje u porodici je još uvek nedovoljno istražena pojava čiji se uzroci i stvarne posledice ne mogu sa sigurnošću ne mogu protumačiti. Ono je danas posebno zanimljivo, jer je skriveno od pogleda javnosti, ali ipak smo redovno putem medija obavešteni o njegovom postojanju.
Zbog načina današnjeg življenja u urbanim sredinama, gde su ljudi međusobno otuđeni i nepovezani, nastaje indiferentnost. Pod nazivom "ne zabadaj nos u tudje stvari" ostajemo pasivni na viku i plač iz susednog stana, a iz postovanja prema susedima nećemo obavestiti policiju o brutalnom činu kojem smo možda svedoci. Upravo zbog toga, treba obratiti veću pažnju na nasilje.
Pod porodičnim nasiljem podrazumevamo napad bilo koje vrste verbalni, fizički, emocionalni, seksualni kao i aktivnu i pasivnu nebrigu koju vrsi osoba ili osobe na nekoga iz porodice., bilo da su u braku ili rodbina, bilo da žive zajedno ili odvojeno, ili su razvedene.
Nasilje u porodici se reprodukuje na potomstvo, jer se rodne uloge najpre uče u porodici, a zatim i putem ostalih medijatora kulturnih obrazaca. Ideologija polnih uloga sastoji se od gotovih.
VRSTE NASILJA
Jedan od prvih koraka rešavanja problema nasilja jeste njegovo prepoznavanje. Veoma često je teško prepoznati ga, zato što može da se manifestuje u različitim oblicima. Pod rayličitim vrstama nasilja se podrazumevaju:
- Psihičko nasilje- je korišćenje mentalnih strategija ili igranje nečijim umom. Ono podrazumeva stvari kao što su ljutnja, agresivnost, poniženje, zastrašivanje, proganjanje, strah, moć i kontrola. Cilj je da se nanese emotivna šteta drugoj osobi.
- Fizičko nasilje- podrazumeva korišćenje delova tela ili oružja radi pretnje, kazne, dominiranja, sprečavanja, kontrolisanja ili povređivanja druge osobe.
- Seksualno nasilje- je korišćenje prisilnih seksualnih radnji kojima se dominira, manipulise, preti, povređuje, kvari ili kontroliše druga osoba. Seksualno nasilje, često prati i fizičko i psihičko, a uvećini slučajeva ti oblici nasilja se čine zajedno.
Nasilje najčešće čine supruzi, bivši supruzi i vanbračni partneri i to u 78% slučajeva, zatim sinovi 9 %, a na trećem očevi. Odnos nasilnik-žrtva ima veze i sa godinama žene. Nasilje od strane partnera najčešće trpe mlade žene i žene srednjih godina, dok nasilje od strane sinova je karakteristično za starije žene (preko 60 godina), a nasilje koje čine očevi odnosi se na vrlo malde žene, devojke.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET