Narod kao globalna društvena grupa | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Narod kao globalna društvena grupa". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
1. Глобалне друштвене групе 4
1.1. Хорда 4
1.2. Род 4
1.3. Племе 5
1.4. Народ 5
1.5. Нација 6
2. Народ као глобална друштвена група 6
2.1. Настанак народа 7
2.2. Чиниоци који утичу на народ као сложене појаве 8
2.3. Источни пут настанка народа 9
2.4. Западни пут настанка народа 10
2.5. Одлике народа 10
Закључак 13
Литература 14
Увод
Етничке заједнице су најуниверзалнији и најважнији друштвени облик глобалних људских скупина у досадашњој историји. У савременом свету постоји око две хиљаде различитих етничких заједница – од малих племена са стотинак чланова, до великих народа и нација са више милиона људи. Од тога је нешто преко 60 народа са више од десет милиона људи, који чине преко 75 одсто светског становништва. Поред расе, која је биолошко својство, етничке заједнице се међусобно разликују по многим друштвеним и културним особинама, међу којима је језик најважнији.
Језичка сродност међу етничким заједницама указује на њихову културно-историјску повезаност и блискост уопште. Хиљаде племена и народа, са својим језицима и дијалектима, сврстава се у петнаестак великих језичких и етничких заједница.
У свету је највећа групација индоевропских језика и народа (са преко 100 језика и преко 150 народа) и близу 50 одсто светског становништва. Овој групацији припадају словенски, германски, романски, келтски и индијски језици и народи, уз још неке, као што су грчки, јерменски и јеврејски.
Етничке заједнице су глобалне друштвене скупине људи који:
говоре једним језиком;
живе на заједничкој територији и
имају заједничку културну и политичку историју.
Историјски гледано, разликују се три развојна степена и три структурна облика етничког груписања, па према томе и три типа етничких заједница: племе, народ и нација.
1. Глобалне друштвене групе
У старијој социологији велике друштвене групе деле се на: хорду, род, племе, народ и нацију. У тексту који следи указаћемо на њихове основне карактеристике.
1.1. Хорда
Хорда представља најпримитивнији облик глобалне етничке друштвене групе настале на нижем ступњу дивљаштва – у првобитној заједници; трајала је неколико стотина хиљада година. Хорду је чинило неколико десетина људи, мушкараца и жена свих генерација, који нису имали стално боравиште. Ова глобална друштвена група представљала је затворену и самодовољну друштвену целину, која дуго није имала потребу за успостављањем односа са другим заједницама. У хорди није постојала разлика између личног и друштвеног живота: сви чланови су били међусобно једнаки у правима и обавезама.
1.2. Род
Иако је развој производних снага у оквиру хорде био спор, донео је низ промена које су означавале њено прерастање у виши облик удруживања – род. Род (генс) настаје на вишем ступњу дивљаштва (20 хиљ. година пр. н. е.; млађи палеолит, све до неолита) и представља облик друштвеног живота који се заснива на производњи, као економској основи, и групном егзогамном браку, као основи друштвених односа и друштвене организације (забрана брачних односа између сестара и браће истог генса).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET