Multikulturalizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Multikulturalizam". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај
1. УВОД 1
2. МУЛТИКУЛТУРАЛИЗАМ 2
2.1. Појам мултикултурализма 2
2.2. Расправе о мултикултурализму 3
2.3. Теоријски модели мултикултурализма 7
2.4. Мултикултурализам и вjерски плурализам 14
3. ЗАКЉУЧАК 18
Литература 19
УВОД
Аксиом нашег времена је да се свijет убрзано миj ења . Са промj енама долази другачији поглед на свијет. Не тако давно је период за нама када смо се као народ преселили из феудалног друштва у индустријско друштво у које је био заступљен национализам и униформност , у наше садашње савремено информационо друштво које тежи глобализацији.  Потребе ХХI вијека захтјевају грађанство које је културно осјетљиво и међународно фокусирано, са оријентацијом ка будућности умјесто прошлости. Различитост је у моди на жалост многобројних бранитеља прошлости.
Мултикултурализам, као нова парадигма ХХI вијека, је за неке идеал коме се тежи, а за неке је само један од начина политичке злоупотребе. Чињеница да гдје стојите одређ ује оно што видите је реалност за већину ситуација, а то посебно важи за концепт мултикултурализма.
У овом раду покушаћемо да разјаснимо на шта се појам тачно односи, како се развијао, шта су кључне теоријске премисе и критике које се заговорницима мултикултурализма упућују, као и начин на који је тај појам релевантан за културну и социјалну антропологију, а на крају и однос мултикултурализма и вјерског плурализма.
Циљ овог рада је да објасни појам мултикултурализма, његову везу са вј ерским плурализмом, да се појасни његово значење и олакша његово разумевање, као и да се истакне његова вриједност, а све то да би се пружила основа за разумијевање промена које долазе у нашем друштву.
МУЛТИКУЛТУРАЛИЗАМ
2.1. Појам мултикултурализма
Појам „мултикултурализам “се последњих деценија изузетно често користи у теоријским и различитим јавним расправама о културним политикама. Међутим, концепт мултикултурализма далеко је од јасног и једнозначног и често се под њим подразумевају различите појаве. О њему се воде значајне теоријске расправе, али се он у још већој мјери односи на бројне праксе културне политике, које се разликују од друштва до друштва.
Мултикултурализам је идеологија која потстиче на институцијализацију заједница које имају многе културе. У суштини то се односи на демографску слику неког мјеста, и то на организацији школства, сусједсва, градова, и нација. У политичком контексту, овај појам се користи за разне начине, с једне стране тражи се једнакост између разних култура унутар једног друштва, до пос тицања чувања разноликости култура.
Мултикултурализам је у контрасту са културном асимилацијом. О дноси се на заједнице које садрже више култура . Термин се користи у два шира контекста, описно или нормативно. Као описни термин , обично се односи на једноставне чињенице културне разноликости: обично се односи на демографски састав одређеног мјеста, негдј е се односи на организациони ниво, на пример, школе , насеља , градови, или нације. Као нормативни ток , односи се на идеологијеи ли политике које промовишу разноликост друштва или његову институционализацију. У том смислу, мултикултурализам је слободно, толерантно друштво, где је људима олакшан и омогућен избор да изразе свој идентитет на начин на који они сматрају да треба. Такве идеологије или политике варирају од земље до земље у распону од заговарања једнаког поштовања према различитим културама у друштву, у политици промовисања одржавања културног диверзитета, до политик а на којима су људи различитих етничких и вј ерских група предузети од власти као што је дефинисано од стране групе којој припадају.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET