Moralna panika | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Moralna panika". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Ekonomski fakultet
Univerziteta u Beogradu
Seminarski rad iz Sociologije
Tema: Moralna panika
Beograd 2007.
Sadrzaj:
1. Zasto panika – aktuelnost pojma moralna panika
- Istorija i znacenje pojma
- Drustvo rizika
-Diskursi i diskurzivni postuoci
-Masovni mediji i javna sfera
2. Klasicna moralna panika – modsi i rokeri
- Uloga medija
- Predstavnici drustvene kontrole i moralni aktivisti
- Drustveni konteksti
- Sazeti prikaz Koenovog pristupa
3. Moralna panika u vezi sa mladima
- kultura nocnih klubova i rejv zurki
4. Moralna panika zbog ulicnih pljacki
5. Moralna panika u vezi sa seksom i sidom
6. Porodica, deca i nasilje
- Rizik
- Ugrozena deca
- Panika zbog video filmova opsenih sadrzaja
7. Zensko nasilje i devojacke bande
8. Moralna panika zbog seksa na ekranu
ZAKLJUCAK
Britanski sociolog Kenet Tompson u ovoj sjajnoj knjizi bavi se fenomenom “moralne panike” u savremenom društvu, gde su mediji i izvorišta i utočišta ove panike i gde je mogućnost manipulisanja ovom pojavom skoro neverovatna. Tokom celog XX veka, žitelji zemaljske kugle se nalazi pod moralnim stresom, prvo zbog kriminala i kriminalaca, a onda zbog džeza, potom rokenrola, seksualnog oslobađanja, socijalizacije homoseksualizma… Što se više približavamo današnjici, to moralna panika brže menja predmet pažnje, pa je tako svet iz dana u dana “zaprepašćen” nasilništvom u školama, potom sidom, onda pornografijom i pedofilijom na internetu, pa međunarodnim teroristima, zagadjenjem zivotne sredine...
U prvom poglavlju razmatracemoznacenje i ravoj pojma. To podrazumeva objasnjenje njegovog odnosa prema drugim pojmovima i teorijama. Potom cemo razmatrati neke tipicne osobine fenomena oznacenog kao moralna panika, i procesa tokom kojih se ona razvija, vidjena kro prizmu odnosa sa masovnim medjima. Sledeca poglavlja bice posvecena razmatranju nekih kriticnih situacijao moralnoj panic ii analizi odnosa ove pojave prema oblastima koje su poebno vazne za svako drustvo, a tosu mladi, deca i porodica, i seks na televiziji.
Ova knjiga trebalo bi da ostvari tri cilja:
1. da prikaze i uporedi mnogobrojne i ralicite pristupe usvojene u proucavanju moralne panike,
2. da razvije poseban pristup koji proucavanje moralne panike povezuje sa pojmovima i teorijama razvijenim u srodnim oblatima,kao sto su pjmovi “rizika” i “diskursa”, i studijama kulture i ideologije koje se ticu promena oblika moralnih pravila,
3. da ispita siri znacaj u vezi sa delovanjem masovnih medija
Kao sto cemo videti, prva istrazivanja moralne panike sproveo je britanski sociolog Stenli Koen, oslanjajuci sa delimicno na americke ideje o etiketiranju, interakcionizmu i teoriskom odredjivanju devijantnosti , i to u vreme kada su ova razmisljanja u britanskoj sociologiji ustupala mesto radikalnim i marksistickim teorijama. Potom se ova tematika vratila u americku sociologiju, uz teznju da izgubi prvobitnu teorisku ostrinu i da se odrekne ranije radikalne preokupacije: otkriti proces drustvene kontrole i ideoloski spor obuhvacen moralnim panikama. Ona ce pokazati razvoj proucavanja moralne panike i takodje pokusati da aktuelizuje nestood pocetka sireg znacenja ove oblasti, tako sto moralnu paniku nece posmatrati samo kao izdvojenu epizodu, vec u kontekstu sistema reprezentacije i regulacije , i kao moguce simptone sirih drustvenih i kuturnih tenzija.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET