Metodološki postupci prikupljanja podataka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Metodološki postupci prikupljanja podataka". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
S A D R Ž A J
RED.
BROJ NAZIV STRANA UVOD 3 1.
PODATAK, INFORMACIJA I ZNANJE - POJMOVNE ODREDNICE 6 1.1. Podatak 6 1.2. Informacija 6
1.3. Znanje 8 2. METODOLOŠKI POSTUPCI PRIKUPLJANJA PODATAKA 9 2.1.
Metode prikupljanja podataka 11 2.1.1. Posmatranje 11 2.1.2. Ispitivanje 2.1.3. Tehnike ispitivajja (intervju, anketa...) 14 2.1.4. Eksperiment (pojam i vrste) 15 2.1.5. Uzorak 16 2.1.6. Sociomettrija 17 3. METODI ZA SREĐIVANJE PODATAKA 17 3.1. Metode za sređivanje podataka 17 3.2. Metodi za tumačenje podataka 19 UMESTO ZAKLJUČKA 20 LITERATURA 21
U V O D
Metod je način putem koga se dolazi do naučnih saznanja i potiče od grčke reči methodos – put, traženje. Da bi se otkrila nova saznanja potrebno je pridržavati se odredjenih pravila – metodološkog pristupa, postupaka i sredstava istraživanja. Ali, metod je i u funkciji provere već stečenih saznanja. Pri tome i metod se kao i sama nauka, kontinuirano razvija i dogradjuje.
S obzirom na usmerenje sociologije na osnovna znanja o društvu, uvek je bilo polemike oko toga koji je metod najprimereniji ovoj nauci. Način saznavanja sveta nije jednostavan s obzirom na svu kompleksnost odnosa i uvek ostaje pitanje da ji se društveno ponašanje može do kraja istražiti i objasniti. Sa razvojem društva umnožavaju se i društveni odnosi i problemi, pa se pored klasičnih metoda javlja sve više novih metoda. Kako ne postoji saglasnost oko primene metoda, možemo reći da je metod sociologije u stalnom razvoju, paralelno sa razvojem novih teorijskih postavki, ali i s obzirom na nivo posmatranja ( da li se obuhvata globalno društvo, ili pojedine delove ili neke odredjene činjenice i situacije).
Metodologija, kao logička disciplina se bavi proučavanjem metoda istraživanja (razvijanjem logičkih načela naučnih saznanja, svojstvima dobijenih podataka, njihovom sistematizacijom i razlozima zbog kojih se oni mogu koristiti u okviru konkretne nauke). Zadatak metodologije je da opiše i objasni metode naučnog saznanja, tj način dolaženja do naučnih saznanja. Metodologija sociologije se bavi celokupnim procesom sociološkog istraživanja u svim njegovim fazama.
Zadatak sociološkog istraživanja jeste da dopre dublje od površinskog razumevanja svakodnevnog života. Dobro istraživanje bi trebalo da pomogne u razumevanju društvenog života na novi način. Dobar sociološki rad pokušava da pitanja formuliše što preciznije i nastoji da prikupi iskustvenu evidenciju pre nego što dodje do zaključka. Jedan deo pitanja koji postavljaju sociolozi su uglavnom činjeničnog karaktera i ona zahtevaju istraživački rad pre nego što se na njih odgovori. Ali, sociolozi koriste i komparativna pitanja, uz čiju pomoć upoređuju različite kontekste u okviru istog društva ili poređenje primera iz različitih društava. U sociologiji je neophodno ne samo posmatrati postojeća društva, nego i porediti njihovu sadašnjost i prošlost. Pitanja koja sociolozi postavljaju u ovakvim slučajevima nazivaju se razvojna pitanja. Traženje odgovora na činjenična pitanja, ili kako sociolozi radije kažu - empirijska istraživanja, tiču se toga kako se nešto dešava. Ali, sociologija se ne bavi samo prikupljanjem činjenica, već je uvek neophodno pružiti interpretaciju činjenica, a to zahteva postavljanje teorijskih pitanja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET