Metod opšte sociologije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Metod opšte sociologije". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
Uvod 2
Teorijsko-metodološki pristupi 3
Pozitivistički metod i neopozitivizam 3
Metod razumevanja 4
Dijalektički metod 5
Metodološki postupak 6
Odredjivanje pojmovno-hipotetičkog okvira 6
Predmet, cilj i plan istraživanja 7
Prikupljanje podataka 8
Naučno objašnjenje i proveravanje 8
Tehnike i metode istraživanja 9
Posmatranje 9
Eksperiment 10
Uporedni metod 11
Ispitivanje 11
Analiza sadržaja 12
Sociometrijski metod 13
Statistički metod 13
Zaključak 15
Literatura 16
UVOD
1. POJAM METODA
Metod je način putem koga se dolazi do naučnih saznanja i potiče od grčke reči methodos – put, traženje. Da bi se otkrila nova saznanja potrebno je pridržavati se odredjenih pravila – metodološkog pristupa, postupaka i sredstava istraživanja. Ali, metod je i u funkciji provere već stečenih saznanja. Pri tome i metod se kao i sama nauka razvija i dogradjuje.
S obzirom na usmerenje sociologije na osnovna znanja o društvu, uvek je bilo polemike oko toga koji je metod najprimereniji ovoj nauci. Način saznavanja sveta nije jednostavan s obzirom na svu kompleksnost odnosa i uvek ostaje pitanje da ji se društveno ponašanje može do kraja istražiti i objasniti. Sa razvojem društva umnožavaju se i društveni odnosi i problemi, pa se pored klasičnih metoda javlja sve više novih metoda.
Kako ne postoji saglasnost oko primene metoda, možemo reći da je metod sociologije u stalnom razvoju, paralelno sa razvojem novih teorijskih postavki, ali i s obzirom na nivo posmatranja ( da li se obuhvata globalno društvo, ili pojedine delove ili neke odredjene činjenice i situacije).
Metodologija, kao logička disciplina se bavi proučavanjem metoda istraživanja (razvijanjem logičkih načela naučnih saznanja, svojstvima dobijenih podataka, njihovom sistematizacijom i razlozima zbog kojih se oni mogu koristiti u okviru konkretne nauke). Zadatak metodologije je da opiše i objasni metode naučnog saznanja, tj način dolaženja do naučnih saznanja. Metodologija sociologije se bavi celokupnim procesom sociološkog istraživanja u svim njegovim fazama.
2. TEORIJSKO – METODOLOŠKI PISTUPI
Najznačajniji opšti metodološki pristupi klasične sociologije, koji se i danas u dogradjenom obliku koriste su: pozitivistički metod, metod razumevanja i dijalektički metod, a u okviru savremenih teorija sociologije kao što su funkcionalizam, interakcionizam, etnometodologija, razvili su se i novi metodi.
POZITIVISTIČKI METOD I NEOPOZITIVIZAM
Nastanak pozitivizma kao teorijskog i metodološkog pravca u društvenim naukama vezuje se za Ogista Konta, osnivača sociologije. Ideja pozitivizma potiče iz antičkog perioda iz stava da se do saznanja dolazi putem čula. Prema pozitivizmu, metod koji se koristi u prirodnim naukama moguće je primeniti i u društvenim, za istraživanje društvenih pojava. Zastupnici pozitivizma su smatrali da je svet jedinstven i da nema bitnih razlika izmedju prirode i društva u smislu postojanja zakonitosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET