Marksizam | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Marksizam". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRZAJ
Uvod......................................................................................................................2
Sociološke teorije..................................................................................................3
2.1.Klasifikacija socioloških teorija......................................................................3
Biografski podaci tvoraca marksizma...................................................................4
O Marksizmu........................................................................................................5
4.1 Šta je to marksizam.........................................................................................5
4.2 Nastanak marksizma.......................................................................................5
4.3 Vrste marksizma.............................................................................................5
4.4 Jednostavna skica marksizma.........................................................................6
Marksističko shvatanje društva.............................................................................6
Glavna ideja marksizma........................................................................................7
Uloga marksizma u savremenom društvu.............................................................8
Zaključak...............................................................................................................9
Literatura..............................................................................................................10
1. UVOD
I jedni i drugi su bili u pravu. Svojom teorijom Marks i Engels su zaista želeli da ukinu postojeći i uspostave novi svet, a kasnije će ta teorija stvarno i poslužiti radničkoj klasi kao sredstvo, oružje , u borbi za osvajanje vlasti, promenu sveta. A i buržoaski sociolozi su svoj veliki teorijski sistem zaista stavili u službu naučne argumentacije za očuvanje klasnog društva buržoaskog tipa. Istina, Marksovo učenje o društvu nije strogo sociološko jer se tiče i ekonomije, filozofije i antropologije, ali bi se sa aspekta savremene sociologije u manjoj ili većoj meri slične primedbe mogle uputiti i Marksovim savremenicima građanske orijentacije, koji se smatraju gotovo zvaničnim tvorcima sociologije kao nauke.
Učenje o društvu Karla Marksa i Fridriha Engelsa integralni je deo njihovog celokupnog učenja marksizma shvaćenog kao filozofsko, ekonomsko i sociološko učenje koje se međusobno prožimaju i u teorijskom i u metodološkom pogledu gradeći celoviti naučni sistem.
2. SOCIOLOŠKE TEORIJE
Sociološke teorije nastaju nakon konstituisanja sociologije kao nauke, za šta su pored Ogista Konta zaslužni i Karl Marks, Maks Veber i Emil Dirkem u čijim delima su zasnovani različiti teorijski pristupi.
2.1 KLASIFIKACIJA SOCIOLOŠKIH TEORIJA
Podele socioloških teorija se vrše prema zemljama u kojima su nastale -nemačka, francuska, američka, zatim po vremenu nastajanja – XIX i XX vek, po ideološkom faktoru – gradjanske i marksistićke, prema naučnom konceptu i sadržaju – biologističke, psihologističke, formalističke, a najčešća je podela na klasične i savremene.
Marksizam je skup filozofskih teorija društva, ekonomije i istorije izveden iz učenja Karla Marksa, i Fridriha Engelsa. Zajednički imenitelj ovim teorijama potiče od neravnomerne raspodele dobiti u kapitalizmu,pa se većina marksista trudi da osmisli pravedniji sistem raspodele dobara.
3. BIOGRAFSKI PODACI TVORACA MARKSIZMA
Karl Marks rođen je1818.godine u Treiru u Nemačkoj. Njegov otac bio je advokat, Jevrejin, a njegova majka Holađanka iz bogate porodice.
Studirao je od 1835.godine u Bonu a zatim u Berlinu, najpre pravo, ali je nakon prve godine napusto pravo i prešao na filozofiju.
Marks je bio uticajan nemački filozof, polemičar, novinar, aktivista, i socijalistički revolucionar. Doticao se velikog broja različitih problema, uključujući otuđenje, kapitalistički način proizvodnje i istorijski materijalizam. Najpoznatiji je po analizi istorije u kontekstu klasnih borbi. Umro 1883.godine.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET