Ljudsko društvo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ljudsko društvo". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА ЗА КРИМИНАЛИСТИКУ И БЕЗБЕДНОСТ, НИШ
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: СОЦИОЛОШКИ ОСНОВИ БЕЗБЕДНОСТИ
Тема: ЉУДСКО ДРУШТВО
Ментор: Студент:
51/10
2010.
САДРЖАЈ
САДРЖАЈ...................................................................................................................2
УВОД..........................................................................................................................3
1.Социолошки појам друштва..................................................................................4
1.1.Социолошке теорије...............................................................................5
1.1.1.Индивидуалистичке социолошке теорије...............................6
1.1.2. Колективистичке теорије.........................................................6
1.1.3. Дијалектичко схватање природе људског друштва..............6
1.2. Марксистичко схватање људкосг друштва..........................................7
1.3. Дефинисаност људског друштва у делима наших аутора.................8
2. Настанак људкосг друштва................................................................................10
3. Врсте и развој људкосг друштва.......................................................................11
3.1. Врсте људкосг друштва.......................................................................11
3.2. Развој људског друштва......................................................................12
4. Појединац и људско друштво.............................................................................13
5.ЗАКЉУЧАК............................................................................................................14
6. ЛИТЕРАТУРА.......................................................................................................15
УВОД
Социологија проучава људско друштво као укупност свих људских деловања и друштвених односа у смислу појмовног разликовања друштва од природе и појединца. Социологија проучава како се и зашто друштво креће тј. мења. Социологија проучава друштвено кретање, тј. односе и везе друштва и вандруштвених појава (природа, појединац) с једне, а динамику друштва као целине и његових саставних елемената с друге стране. Социологију зато дефинишемо као најопштију теоријску дисциплину о друштву, која за предмет изучавања има појаве, процесе, односе, законитости, структуру, развој и целовитост друштва.
Друштво је најшира, најсложенија људска заједница која настаје и развија се на одређеном историјском степену репродукције заједничког живота људи. Израз друштво се употребљава да би означио скупни живот који чине више јединки, имајући у виду разлике људског од животињског. Израз друштво подразумева сваку посебну заједницу која је у саставу људског друштва (племе, народ, нација итд.). Друштво је сложена категорија, динамичког карактера, која се састоји из много делова. А социологија у објашњавању друштва полази од утврђивања основних елемената који су битни за свако друштво.
1.СОЦИОЛОШКИ ПОЈАМ ДРУШТВА
У социологији постоји неколико дефиниција друштва.Захваљујући етнолошким открићима која су се догодила у 17. и 18.веку, која приказују живот примитивних народа, може да се види да постојидруштво без државног уређења и да друштво и држава нису исте појаве.Епоха грађанских револуција и настанак капитализма јасно показују да судруштво и држава две потпуно различите појаве. То су разлози због којихсе у науци 17. и 18. века све висе морало рачунати са друштвом каопојавом која у целини није садржана у држави и која постоји поред ње инезависно од ње. Познати енглески социолог Херберт Спенсер је изједначавао друштво са организмом, а Емил Диркем, француски социолог полазио је од тога да јединке као елементи врше повезивања и да притом образују друштво. Фердинанд Тенис мисли да друштво у себи садржи атомистичке елементе и схватања, по њему друштво представља један агрегат схваћен као мноштво природних индивидуа. Овде се преплићу следеће компоненте:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET