Komparacija nekih aspekata socijalne integracije osoba s invaliditetom s područja CZSS Krapina, podružnice pregrada i CZSS Zagreb, ureda Dubrava | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Komparacija nekih aspekata socijalne integracije osoba s invaliditetom s područja CZSS Krapina, podružnice pregrada i CZSS Zagreb, ureda Dubrava". Rad ima 70 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
PRAVNI FAKULTET
STUDIJSKI CENTAR SOCIJALNOG RADA
Milica Gregurić
KOMPARACIJA NEKIH ASPEKATA SOCIJALNE INTEGRACIJE OSOBA S INVALIDITETOM S PODRUČJA CZSS KRAPINA, PODRUŽNICE PREGRADA I CZSS ZAGREB, UREDA DUBRAVA
Diplomski rad
Zagreb, 2009.
SADRŽAJ
1. UVOD
2. INVALIDITET
2.1. Pojam invaliditeta
2.2. Vrste invaliditeta
2.2.1. Tjelesno oštećenje
2.2.2. Oštećenje vida
2.2.3. Oštećenje sluha
2.2.4. Intelektualne teškoće
2.3. Osobe s invaliditetom
3. SOCIJALNA INTEGRACIJA
3.1. Obitelj i šire okruženje
3.2. Odgoj i obrazovanje
3.3. Informiranje i podizanje razine svijesti
3.4. Sudjelovanje u kulturnom životu
3.5. Udruge osoba s invaliditetom u civilnom društvu
4. CILJ ISTRAŽIVANJA
5. HIPOTEZE ISTRAŽIVANJA
6. METODOLOGIJA ISTRAŽIVANJA
7.1. Način provođenja istraživanja
7.2. Uzorak ispitanika
7.3. Mjerni instrument
7.4. Metode obrade podataka
7. REZULTATI I RASPRAVA
8.1. Sociodemografski podaci ispitanika
8.2. Rezultati t-testa i χ2testa
8. VERIFIKACIJA HIPOTEZA
9. ZAKLJUČAK
LITERATURA
PRILOG
1. UVOD
Poznato je kako osobe s invaliditetom po brojnosti čine najveću manjinu na svijetu, koja ima svoje specifičnosti kao i svaka druga. No, često se dogodi da osobe s invaliditetom ne mogu ravnopravno funkcionirati u društvu, za što je zaduženo društvo kao cjelina. Posljednjih tridesetak godina sve se više počinje raditi na punopravnom uključivanju osoba s invaliditetom u život zajednice, ali tek posljednjih nekoliko godina je ta tema postala mnogo aktualnija.
Što sve čini socijalnu integraciju? Svi i sve. Propisi, fizička okolina, svijest, odmicanje od predrasuda... Svatko od nas treba složiti dio slagalice. Kako bi se to postiglo, stručnjaci i zakonodavci donose strategije, odobravaju se projekti i programi kako bi socijalna integracija uzela maha. Trenutno se provodi Nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007.-2015. godine. Ova strategija osmišljena je na način da slijedi Akcijski plan Vijeća Europe, a prati petnaest životnih područja. Svako od tih područja jednako je važno za izgradnju integracije, a unutar njih se ponovno radi o širokom spektru aktivnosti s ciljem poboljšanja položaja osoba s invaliditetom u našem društvu.
Osobe s invaliditetom najčešće prate predrasude od strane okoline. Ipak, mislim da su te predrasude u gradovima, posebno većima nešto blaže. Naime, gradovi imaju određenu dimenziju multikulturalnosti, a u njima je najčešće i započet proces različitih aspekata socijalne integracije pa je za vjerovati da se u tome djelomično razlikuju od manjih mjesta. Naravno, sve ima svoje prednosti i nedostatke. Život u gradu sa sobom nosi nepostojanje socijalne mreže u neposrednoj blizini. Često se ne poznaje prve susjede, a kamo li ostatak ulice, što znači da u neposrednoj blizini nemate nikoga tko vam u trenu može priskočiti u pomoć. Je li u ruralnim područjima situacija drugačija? Provodi li se integracija (točnije, neki njeni aspekti) jednako? Kakve su zapravo razlike između velikog grada i manjeg mjesta gledano u smislu socijalne integracije? Ova su me pitanja zanimala, jer zaista vjerujem da neke razlike postoje, neovisno o tome kakve su. Upravo zato sam odlučila provesti istraživanje na dva područja koja su vrlo različita: području zagrebačke Dubrave i području Pregrade u Hrvatskom zagorju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET