Globalizacija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Globalizacija". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Fakultet za poslovni menadzment
Bar
SEMINARSKI RAD
Tema: Globalizacija
Andreja Savic ernesa sahman
-maj 2010-
УВОД
Живимо у времену глобализације. Ова реченица, сигурно је једна од главних одредница света после завршетка хладног рата. Штавише, глобализација је, хегеловски речено, "дух (нашег) времена". Ви можете да пренебрегавате њено постојање, да тврдите како вам се свиђа или не, да бежите од ње "улево или удесно", али ће вас последице овог сложеног процеса који је "премрежио" читав свет, засигурно стићи. Глобализација, помало патетично казано, постоји на неки начин независно од нас и даје својеврсни оквир свету на размеђу два миленијума.
Циљ овог истраживања, управо и јесте да се опише и објасни место, улога и значај овог процеса по међународне односе, односно да се глобализација сагледа у свим њеним видовима који су од значаја за функционисање данашњег међународног система и међународних односа уопште. У том циљу, ми ћемо се током овог истраживања осврнути на све значајне одлике овог феномена: порекло и значење појма глобализација, појмовно ћемо разграничити појам глобализације од њему сличних и блиских појмова као што су међузависност и глобализам, размотрићемо различите димензије глобализације, и на крају ћемо дати неку врсту историјата процеса глобализације у међународним односима. Taкође, oсврнућемо се и на оно што је данас незаобилазна тема у свим разговорима који се тичу међународних односа а односи се на противречности које глобализација доноси свету у којем живимо и који нас окружује.
ПОРЕКЛО ТЕРМИНА ГЛОБАЛИЗАЦИЈА
Латинска реч "globus" што значи "свет" родно је место у којем треба тражити извор и значење појма глобализација. Она, треба да означи све оно што је супротност локалном, малом и ограниченом. Другачије речено, бити глобалан значи бити светски, односно покривати цео свет.
Чудесним мешањем народа кроз историју, реч "global" се између осталих задржала и у језику који је “lingua franca” модерног доба, енглеском. Тако оксфордски речник енглеског језика, дефинише “global“ као “оно што покрива или утиче на цео свет.“ Како тврди Јан Арт Шолте, придев ”global“ се у енглеском језику користи од краја деветнаестог века. По њему, сами термини “globalize“ и “globalism“, уведени су у употребу у једној мало познатој књизи двојице америчких аутора Рајсера и Дејвиса из 1944. године. Сама именица
“глобализација“ (globalization), појавила се први пут у речницима 1961. године. У српском језику би се ова реч могла превести као “усветњавање”. Наиме, као што имате уситњавање, увећавање, тако имате и усветњавање које означава појаву, да сваки догађај који се дешава негде другде у свету, има везе са оним што се дешава нама, односно да је свет свуда oко нас. Односно другачије речено, усветњавање је процес којим свет постаје део сваког од нас.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET