Feminizam - povjesni razvoj radikalnog feminizma | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Feminizam - povjesni razvoj radikalnog feminizma". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
FEMINIZAM: POVJESNI RAZVOJ RADIKALNOG FEMINIZMA
Feminizam: povjesni razvoj radikalnog feminizma
Sažetak:
Feminizam je društveni pokret koji se zalaže za položaj žena u društvu te traži političku, ekonomsku i socijalnu jednakost između muškaraca i žena. Feminizam se kao pokret djeli na marksistički, liberalni, socijalistički, potstrukturalistički i radikalni. Radikalni feminizam je grana feminizma koja promatra žensku potlačenost ili vlast patrijarha kao osnovni sistem moći na osnovu kojega su organizirani odnosi u zajednici. Radikalni feminizam razmatra zašto žena mora prihvatit određenu ulogu u društvu samo na osnovu spola te pokušava povući liniju između biološki i kulturološki determiniranog ponašanja.
Radikalni feminizam razvio je Pokret žena kasnih 1960. u SAD-u. Prve važne radikalno feminističke publikacije su Notes from the First Year, Notes from the Second Year i Notes from the Third Year. Najvažniji radikalno feministički-pokreti su Pokret žena, Nacionalna Organizacija za Žene(NOW), Njujorške Radikalne Feministice, Feministkinje i Radikalne Lezbijke.
Ključne riječi: feministkinje, radikalne feministkinje, ženski pokreti , muškarac, žena
UVOD:
Ovu temu sam odabrala jer smatram da je feminizam kao pojava mistificiran i nejasan te su ljudi često puni predrasuda. Smatra se da su feministkinje žene koje mrze muškarce, agresivne, protiv institucije obitelji, nisu tradicionalne i žele nadmoć na muškarcima. Činjenica je da unutar feminističkog pokreta postoje izrazito radikalne struje koje se služe nasiljem i mržnjom ali to nije dovoljan razlog za odbacivanje feminizma. Unutar svake ideje i pokreta postoje radikalni smjerovi ali to nije razlog da bi se te ideje odbacile. Zašto bi s feminizmom bilo drugačije? Kao temu odabrala sam povijesni razvoj radikalnog feminizma jer je radikalni feminizam kao pokret imao najviše negativnog utjecaja na sliku o feminizmu. U ovom radu pisati ću o razlozima nastajanja radikalnog feminizma, radikalno-feminističkim pokretima i važnim djelima koja su obilježila radikalni feminizam.
RADNI DIO: FEMINIZAM:
Riječ feminizam dolazi od latinske riječi femina što znači žena.
Feminizam je društveni pokret i svjetonazor koji se zalaže za unaprijeđenje položaja žena uklanjanjem spolne dominacije i diskriminacije. Može se reći i da je feminizam pokret žena za oslobođenje od podređenog položaja u društvu i obitelji te za ekonomsku, političku i pravnu jednakost s muškarcima te za punu društvenu i kulturnu emancipaciju.
Feminizam započinje s prosvijetiteljstvom, modernom demokracijom i liberalizmom te s promjenljivim intezitetom, taktičkim oblicima i temama javnog djelovanja traje do danas. Prvi feministički zahtjevi bili su usmjereni prema postizanju jednakih mogućnosti žena pri izobrazbi, zaposlenosti i politici. Moderna feministička misao započela je potkraj osamnaestog stoljeća djelom Mary Wollstonecraft Obrana prava žene. Tijekom devetnaestog stoljeća naglasak je bio na borbi za žensko pravo glasa a ispunjenjem tog cilja početkom dvadesetog stoljeća završava prvi val feminizma. Šezdesetih godina dvadesetog stoljeća započinje drugi val kojemu su intelektualni izvori knjige Francuskinje Simone de Beauvoir i Amerikanke Betty Friedan. Obje su knjige snažno utjecale na oblikovanje samosvijesti mnogih žena. Nakon toga feminizam se kao pokret razgranao u više smjerova: liberalni, marksistički, radikalni, socijalistički i poststrukturalistički feminizam.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET