Društvena kriza | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Društvena kriza". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod...................................................................................................................2
Društvena kriza..................................................................................................3
Definicije koncepta društvene krize- nasilja i njegovi oblici...............................4
Društveni kontekst krize i nasilja........................................................................7
Vrste programa za prevenciju i smanjenje društvenog nasilja.........................11
Zaključak..........................................................................................................15
Literatura..........................................................................................................17
Uvod
Duštvena kriza je sve rasprostranjenija i dobija sve teže oblike. Društvena kriza je najčešća forma kršenja ljudskih prava. Društveno nasilje, porodično nasilje, kao i svako drugo nasilje suprotni su moralnim i pravnim normama (uključujući i Konvenciju Ujedinjenih nacija o dečjim pravima). Nasilje nad decom počinje još u najranijem uzrastu, a zatim se provlači kroz ceo proces socijalizacije koja se odvija u školi i u širokoj društvenoj sredini. Različiti oblici društvenog nasilja se sve više u sociološkoj literaturi tretiraju kao proizvod društvene krize. Simptome krize društva predstavljaju oblici nasilja među učenicima, između učenika i nastavnika, između radnika i između različitih slojeva društva, a sve to dovodi do erozije identiteta društva.
Koliko god da na prvi pogled izgleda kao unutrašnji problem, sve zaoštreniji oblici nasilja u društvima su ipak usko povezani s oblicima i uzrocima nasilja u porodici, u okruženju škole, u gradu i društvu u celini. Međutim, cilj ovog rada nije da se raspravlja o svim aspektima ove vrlo aktuelne teme, već da se ukratko osvrne na različite definicije društvene krize kao i nasilja koje je time prouzrokovano i njegove oblike i tipove; zatim, na društveni kontekst našega društva; na rezultate jednog broja istraživanja društvenog nasilja u Bosni i Hercegovini i nekoliko evropskih zemalja, kao i na određene programe za sprečavanje i smanjenje društvenog nasilja kojeg prouzrokuje društvena kriza koja je takođe prouzrokovana ekonomskom krizom.
Društvena kriza
U ovom seminarskom radu se polazi od stava da društvena kriza i, posebno, našega društva društva u periodu tranzicije utiče na krizu svih slojeva društva, čiji su simptomi ne samo pad kvaliteta života nego sve veća učestalost fizičkih oblika nasilja u društvu. Koncept nasilja je ambivalentan i njegova definicija se kreće od verbalnog nasilja do necivilizovanog ponašanja. Društvena kriza odvija se u određenom društvenom kontekstu, koji se u ovom radu razmatra na tri nivoa:
1) nivo našega društva u Bosni i Hercegovini;
2) globalni nivo ili globalizirajući kontekst i
3) maskomunikacioni kontekst
Oblici nasilja u porodici, društvenoj sredini (okruženje porodice i škole) i u školi su usko povezani i uzajamno utiču. Prema Dimeju, društvena kriza koja uslovljava nasilje ima tri oblika:
1) egzogeni,
2) nasilje u u društvu, u svom slojevima drušva i
3) oblici antidruštvenog nasilja koji su okrenuti protiv institucije.
Definicije koncepta društvene krize - nasilja i njegovi oblici
Na prvi pogled, koncept „kriza“ izgleda jednostavan. Međutim, njega je veoma teško definisati, slično konceptima „haos“, „nered“, „transgresija“, pošto „kriza“ implicira ideju poremećaja nekog reda, ali i ideju o neophodnosti instrumenata za održavanje tog reda, čime se kriza i nasilje legalizuje i postaje sila reda... Na taj način je kriza istovremeno i negacija i afirmacija“. Iz takve ambivalentnosti koncepta kriza proizilazi i teškoća da se on precizno definiše. S pravom A. Akun ističe da se sociologija malo interesuje za jednu pravu metasociološku debatu o društvenoj krizi koja prouzrokuje nasilju u društvu i prirodno se okreće analizi oblika nasilja: delinkvencija, agresivnost grupa, rat itd.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET