Diskriminacija žena | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Diskriminacija žena". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET PRIVREDNA AKADEMIJA NOVI SAD
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE I PRAVO
SEMINARSKI RAD
PREDMET: SOCIOLOGIJA
Tema: Diskriminacija zena
Bujanovac 2010 . godina
SADRŽAJ
UVOD....................................................................................................3
NASILJE ŽENA KROZ PRIZMU SOCIJALNOG POLOŽAJA.........4
MESTO STANOVANJA I BRACNI STATUS....................................5
NEZAPOSLENOST ŽENE ILI MUŽA KAO RIZICNI SOCIJALNI STATUS, I RIZICNO PONAŠANJE MUŽA NAD ŽENOM.................................................................................................6
ZANIMANJE NASILNIKA...................................................................7
MESTO RODJENJA.............................................................................7
EKONOMSKO SIROMAŠTVO............................................................9
ZAKLJUČAK........................................................................................10
LITERATURA......................................................................................11
UVOD
Jedan od problema celokupnog društva današnjice jeste svakako nasilje nad ženama. Korene ovakve vrste nasilja možemo naći u prvobitnim ljudskim zajednicama u kome su žene imale niži položaj u odnosu na muškarce. To se pre svega odnosi na tzv. patrijarhat. Žene su prihvatale uspostavljeni patrijarhalni poredak i s tim poretkom su nesvesno prihvatile i tuđa misljenja i način života. Ovakvo nesvesno prihvatanje mišljenja od strane muškaraca širilo se vremenom i to je dovelo do toga da se danas, u velikoj meri, govori o ovakvoj vrsti nasilja. Ono sto je paradoksalno je činjenica da nasilje na samu ženu deluje na takav način, da sve nepravde, neusklađenosti, poremećeni odnosi izmedju nje i njenog partnera, žena prihvata i prepušta im se kao svojoj sudbini. Ipak, nadam se da će nase društvo ući u ozbiljnoj fazi promene i da ce ovakva vrsta nasilja nad ženama prestati.
Posmatrajuci ceo svet u celini, možemo zakljuciti da je patrijarhat karakterističan za većinu postojećih kultura. Jasno se može primetiti dominacija muškaraca u svim sferama života, u ekonomiji, politici, javnom životu i dr. To dovodi do favorizacije muškaraca i defavorizacije žena.
Što se tiče porodičnog odnosa izmedju muškarca i žene i tu možemo primetiti uticaj patrijarhata. Stil oblacenja žene, nacin njenog govora i ponašanja,često je uslovljen od strane muškarca. Obrasci potrošnje domaćinstva na mnogim prostorima je neravnomeran. Muškarci su najčesće podložni opijanju i pri tom troše novčana sredstva celog domacinstva. Dolazimo do jos jednog uzroka nasilja nad ženama. Muškarci koji imaju problema sa svojom licnoscu nalaze utehu u alkoholnim pićima. To dovodi do rizicnog ponašanja kod muškaraca i to se negativno manifestuje na ženu. Svadja izmedju žene i pijanog muškarca cesto se završava vredjenjem, pretnjama, nasiljem nad istom i u nekim slucajevima silovanjem.
Na osnovu svega navedenog, postavlja se pitanje zasto žene trpe nasilje od strane svog partnera i zasto ne preduzimaju nista po tom pitanju. Istrazivanja su pokazala da se veliki broj žena plasi svog partnetra i zato nastavljaju da žive sa njim. Postoje i slucajevi u kojima je ženu sramota da priča o tome ili pak želi da sačuva svoj brak zbog dece, a takođe je, veoma često, uzrok nenapustanja partnera vera koja to ne dozvoljava.¹
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET